Karol Nawrocki na prezydenta? Polacy zabrali głos w nowym sondażu
Karol Nawrocki wciąż nie przekonał Polaków. Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, ponad połowa badanych uważa, że nie byłby dobrym prezydentem RP.
Co musisz wiedzieć?
- Ponad połowa Polaków (52,3 proc.) uważa, że Karol Nawrocki nie byłby dobrym prezydentem RP.
- Tylko 33,2 proc. badanych popiera jego potencjalną prezydenturę – 22,8 proc. jest zdecydowanie na tak, a 10,4 proc. raczej na tak.
- Wyborcy PiS i Konfederacji są najbardziej przychylni Nawrockiemu (74 proc. poparcia), ale elektorat koalicji rządzącej zdecydowanie go odrzuca (80 proc. na nie).
Jak Polacy oceniają Karola Nawrockiego jako potencjalnego prezydenta?
Ponad 43 proc. respondentów zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Karol Nawrocki byłby dobrym prezydentem RP, a kolejne 9,2 proc. raczej się z tym nie zgadza. Łącznie negatywną opinię wyraziło 52,3 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Po drugiej stronie barykady znalazło się 33,2 proc. osób, które widziałyby Nawrockiego w roli prezydenta - 22,8 proc. zdecydowanie popiera taki pomysł, a 10,4 proc. raczej się z nim zgadza. Niezdecydowanych, którzy wybrali odpowiedź "nie wiem" lub "trudno powiedzieć", było 14,5 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Menzten zagrożeniem dla Nawrockiego? "To nie jest ta liga"
Co sądzą wyborcy różnych partii o kandydaturze Nawrockiego?
Podział opinii jest wyraźny, gdy spojrzymy na preferencje wyborców różnych ugrupowań. Wśród sympatyków koalicji rządzącej, na którą składa się Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica, aż 80 proc. zdecydowanie odrzuca kandydaturę Nawrockiego, a kolejne 10 proc. raczej się z nią nie zgadza. Pozytywne zdanie ma zaledwie 4 proc. z tej grupy, a 6 proc. nie ma wyrobionej opinii.
Z kolei wyborcy opozycji, popierający PiS i Konfederację, są dużo bardziej przychylni – 53 proc. z nich zdecydowanie widzi Nawrockiego jako dobrego prezydenta, a 21 proc. raczej się z tym zgadza. Negatywnie ocenia go 16 proc. wyborców PiS i Konfederacji, a 10 proc. raczej się nie zgadza.
Wśród pozostałych wyborców dominuje niepewność - 64 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem" lub "trudno powiedzieć". Zdecydowanie pozytywnie ocenia go 10 proc., a raczej pozytywnie tylko 1 proc. Negatywne zdanie ma 20 proc. (zdecydowanie) i 5 proc. (raczej).
Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski w dniach 17-19 kwietnia 2025 roku. Wykorzystano metody CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) oraz CAWI (wywiady online), a próba wyniosła 1000 osób.
Trzaskowski traci. Nawrocki nadgania
Z opublikowanego w środę sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że Nawrocki ciągle ogląda plecy Rafała Trzaskowskiego. Dystans między kandydatami PO i PiS jednak się zmniejszył.
Obecny prezydent Warszawy mógłby liczyć na 31,7 proc. głosów. To ciągle zapewnia mu pierwsze miejsce, jednak od początku miesiąca stracił już 6,6 proc. głosów.
Karol Nawrocki mógłby liczyć na 27,6 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Od początku kwietnia zyskał natomiast 7,5 pkt proc.