Trwa ładowanie...
d32zdaf

Karl Dedecius doktorem h.c. Uniwersytetu Wrocławskiego

Karl Dedecius (z lewej) przyjmuje gratulacje od Tadeusza Różewicza (PAP/Adam Hawalej)
Karl Dedecius, poeta, wybitny niemiecki tłumacz literatury polskiej, został w środę doktorem honoriscausa Uniwersytetu Wrocławskiego. Przed trzema tygodniami tłumacz odebrał, również we Wrocławiu, nagrodę miesięcznika "Odra".

d32zdaf
d32zdaf

Przyjeżdżałem po wojnie do wielu polskich miast, ale Wrocław był szczególny, bo tu był Tadeusz Różewicz. On jest z mojego rocznika, mieliśmy tego samego nauczyciela w gimnazjum. To są wspomnienia sztubackie, które nie giną, dlatego chętnie przyjeżdżam do Wrocławia - powiedział Karl Dedecius.

Dedecius przetłumaczył na niemiecki dzieła około 300 polskich pisarzy, m.in. Różewicza, Szymborskiej, Herberta. Dziełem jego życia jest siedmiotomowa, licząca kilkanaście tysięcy stron "Panorama literatury polskiej XX wieku".

Jest takie powiedzenie, że tłumaczenie poezji jest jak kobieta - może być albo wierne, albo piękne. Ale ja uważam, że są kobiety i piękne, i wierne. Tak samo z tłumaczeniami - zauważył Dedecius.

Karl Dedecius urodził się w maju 1921 roku w Łodzi. Otrzymał w przeszłości wiele wyróżnień, w tym w 1990 roku prestiżową nagrodę pokojową niemieckich księgarzy. Przez wiele lat Dedecius kierował Niemieckim Instytutem Polskim w Darmstadt. (aka)

d32zdaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32zdaf
Więcej tematów