Trwa ładowanie...

Karina Bosak urodziła. Ucieknie na macierzyński?

Karina Bosak, kilka dni po tym, jak złożyła ślubowanie na posłankę, urodziła swoje trzecie dziecko. To jednak nie oznacza, że prosto ze świata polityki pójdzie na urlop macierzyński. Przepisy prawne nie dają bowiem kobietom w Sejmie takich samych praw, jak tym pracującym na etacie.

Karina i Krzysztof Bosak
Karina i Krzysztof Bosak Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d14d38a
d14d38a

Karina i Krzysztof Bosak powitali na świecie córkę Emilię Marię. Jest to ich trzecie dziecko. Mają jeszcze dwóch synów: Artura Maksymiliana i Daniela Ksawerego. W dniu ślubowania poselskiego żona Krzysztofa Bosaka była w zaawansowanej ciąży. Jej przypadek posłużył jako przykład ukazania luki prawnej, która nie gwarantuje posłankom w ciąży przerwy od pełnienia obowiązków zawodowych.

Urlop macierzyński? Nic z tego

Prawdopodobnie na pewien czas Karina Bosak zniknie z polskiej sceny politycznej. Czy po to, by skorzystać z zasiłku macierzyńskiego? Nie, gdyż polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości. Okazuje się, że jest to problem, na który kobiety w Sejmie od dłuższego czasu zwracają uwagę.

– Jesteśmy najbardziej dyskryminowana grupą kobiet. Roczny urlop przysługuje mamom pracującym na etacie i umowie zlecenie, parlamentarzystkom już nie – cytuje jedną z posłanek, która chciała pozostać anonimowa, "Fakt".

d14d38a

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Polska w UE. Emeryci w strachu. "Tusk wykonuje rozkazy Niemiec", "Kraj chcą odebrać"

Powodem takiego stanu rzeczy jest brak składek chorobowych pobieranych z uposażenia poselskiego. A to właśnie one uprawniają do wypłaty zasiłku w czasie urlopu macierzyńskiego. Podobną sytuację mają mężowie posłanek. Im także nie przysługuje urlop ojcowski.

Jakie wyjście z sytuacji ma więc Karina Bosak oraz posłanki będące w podobnej sytuacji? Można skorzystać z przysługującego 14-dniowego urlopu. Następnie można próbować usprawiedliwiać się u wicemarszałka Sejmu, ten jednak może tego nie uznać. Wówczas kobieta nie otrzyma za czas nieobecności należnego uposażenia. Historia zna także przypadki, kiedy posłanki zabierały dzieci na obrady Sejmu ze sobą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14d38a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14d38a
Więcej tematów