Kardynał Dziwisz modlił się w Świętej Lipce o pokój dla Gruzji
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy odprawionej w Świętej Lipce przez prymasa Polski Józefa Glempa w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej modlił się w homilii o pokój w Gruzji i szanowanie praw człowieka w Chinach.
_ Matko Świętolipska (...), uproś u Twojego syna pokój dla Gruzji i spraw, aby sprawy sporne rozwiązywano na wzajemnym dialogu, bez przemocy i rozlewu w krwi, w poszanowaniu przez wszystkich praw narodów do suwerenności i wolności_ - modlił się w homilii kard. Dziwisz.
W dalszej części modlitwy prosił: Matko Świętolipska, bądź z naszymi sportowcami na olimpiadzie. Prosimy Cię, ażeby w kraju, który gości sportowców z całego świata szanowano prawa ludzkie i wolność religijną.
Niedzielna msza w sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej w Świętej Lipce (Warmińsko-Mazurskie) upamiętniała 40-rocznicę koronacji słynącego z łask obrazu. Koronacji tej dokonali 11 sierpnia 1968 roku kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Wojtyła, już jako papież Jan Paweł II, w 1983 roku podniósł kościół w Świętej Lipce do rangi bazyliki mniejszej.
W uroczystościach w Świętej Lipce uczestniczyli także: sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisław Budzik, biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski oraz biskupi: warmiński Wojciech Ziemba, elbląski Jan Styrna, ełcki Jerzy Mazur. Dostojnicy kościelni wzięli także udział w poświęceniu wspólnego pomnika Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, który stanął przed sanktuarium.
Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce zostało zbudowane 320 lat temu, konsekrowane 315 lat temu. W barokowym kościele znajduje się słynący z łask obraz Matki Bożej, do którego pielgrzymują wierni z Warmii i Mazur. Sanktuarium jest także licznie odwiedzane przez zagranicznych, turystów, których przyciągają tu m.in. osiemnastowieczne organy z ruchomymi figurkami.