Trwa ładowanie...
ycipk-3nzcmu
ycipk-3nzcmu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kardynał Dziwisz modlił się w Świętej Lipce o pokój dla Gruzji

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy odprawionej w Świętej Lipce przez prymasa Polski Józefa Glempa w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej modlił się w homilii o pokój w Gruzji i szanowanie praw człowieka w Chinach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3nzcmu

_ Matko Świętolipska (...), uproś u Twojego syna pokój dla Gruzji i spraw, aby sprawy sporne rozwiązywano na wzajemnym dialogu, bez przemocy i rozlewu w krwi, w poszanowaniu przez wszystkich praw narodów do suwerenności i wolności_ - modlił się w homilii kard. Dziwisz.

W dalszej części modlitwy prosił: Matko Świętolipska, bądź z naszymi sportowcami na olimpiadzie. Prosimy Cię, ażeby w kraju, który gości sportowców z całego świata szanowano prawa ludzkie i wolność religijną.

Niedzielna msza w sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej w Świętej Lipce (Warmińsko-Mazurskie) upamiętniała 40-rocznicę koronacji słynącego z łask obrazu. Koronacji tej dokonali 11 sierpnia 1968 roku kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Wojtyła, już jako papież Jan Paweł II, w 1983 roku podniósł kościół w Świętej Lipce do rangi bazyliki mniejszej.

ycipk-3nzcmu

W uroczystościach w Świętej Lipce uczestniczyli także: sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisław Budzik, biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski oraz biskupi: warmiński Wojciech Ziemba, elbląski Jan Styrna, ełcki Jerzy Mazur. Dostojnicy kościelni wzięli także udział w poświęceniu wspólnego pomnika Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, który stanął przed sanktuarium.

Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce zostało zbudowane 320 lat temu, konsekrowane 315 lat temu. W barokowym kościele znajduje się słynący z łask obraz Matki Bożej, do którego pielgrzymują wierni z Warmii i Mazur. Sanktuarium jest także licznie odwiedzane przez zagranicznych, turystów, których przyciągają tu m.in. osiemnastowieczne organy z ruchomymi figurkami.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3nzcmu

ycipk-3nzcmu
ycipk-3nzcmu