Trwa ładowanie...
poznań
04-07-2006 16:00

Kard. Zenon Grocholewski honorowym obywatelem Poznania

Kardynał Zenon Grocholewski, prefekt
watykańskiej Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego, odebrał tytuł honorowego obywatela Poznania. Nadanie tytułu
kardynałowi oznacza, że to miasto uznaje wartości moralne, duchowe
i za to wyrażam moje szczere uznanie - powiedział odbierając
tytuł kardynał Grocholewski.

Share
Kard. Zenon Grocholewski honorowym obywatelem PoznaniaŹródło: PAP
d1esxq6

Jak napisali w uzasadnieniu radni, kardynał został honorowym obywatelem Poznania w "uznaniu za wybitną działalność publiczną i naukową, w szczególności w zakresie nauk prawniczych".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się w Bródkach (woj. wielkopolskie). Kończył studia filozoficzno-teologiczne w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1969 r.- licencjat, 1972 r. - doktorat). Ponadto po ukończeniu 3- letniego Studium Rotalnego uzyskał tytuł Adwokata Rotalnego.

W 1983 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II, a w 1991 r. został podniesiony do godności arcybiskupiej. Od 1999 r. jest prefektem Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego; w 2001 roku został kardynałem.

d1esxq6

Kardynał Grocholewski ma szereg tytułów honorowych. Jest m.in. honorowym obywatelem amerykańskich miast Trentom, Princeton i New Jersey oraz włoskiego Agropoli, a także honorowym członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Włoskich i Słowacji. Jest 18. honorowym obywatelem Miasta Stołecznego Poznania. Wśród dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia są m.in. Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Wanda Błońska i Gerard Labuda.

d1esxq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1esxq6
d1esxq6
Więcej tematów