Trwa ładowanie...
wielkanoc

Kard. Stanisław Dziwisz gorzko o polskiej polityce

- Nieszczęściem naszego kraju są ostre podziały partyjne - mówił w orędziu wielkanocnym kardynał Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że prowadzą one m.in. do niechęci wobec innych - mających inny odcień skóry, mówiących innymi językami, szukających pomocy. - A przecież chrześcijaństwo jest religią miłości, braterstwa, solidarności - wskazał kardynał.

Share
Kard. Stanisław Dziwisz gorzko o polskiej polityce
Źródło: Agencja Gazeta
d3cyfv4

Orędzie zostało wyemitowane na antenie TVP w Wielką Sobotę. Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej zwrócił się do wszystkich, którzy podzielają wiarę w Jezusa Chrystusa, ale także do tych, którzy szukają motywów nadziei, aby swemu życiu na ziemi nadać sens.

- Co roku Święta Wielkiej Nocy skupiają naszą uwagę na wydarzeniu, które odmieniło losy świata i człowieka - mówił kard. Dziwisz. - W tym wydarzeniu Bóg uporządkował nasze najważniejsze sprawy, wkroczył bezpośrednio w naszą ludzką historię, do której od zarania człowieka na ziemi zakradło się zło, cierpienie i śmierć. Nie mogliśmy o własnych siłach odmienić tej przygnębiającej rzeczywistości - podkreślił.

d3cyfv4

Kardynał stwierdził, że Święta Wielkanocne to "święta zwycięstwa życia nad śmiercią" i "zwycięstwa Boga nad mrocznymi siłami grzechu i zła". To także - jak mówił - święta "zwycięstwa człowieka, bo wszyscy mamy udział w zwycięstwie Boga, jesteśmy bowiem jego dziećmi".

Dziwisz podkreślił, że jedną z konsekwencji oderwania się człowieka od Boga było podważenie braterskich relacji, jakie w zamyśle Stwórcy powinny panować między jego dziećmi. - Znamy historię Kaina i Abla. Ta historia niestety nie pozostała odosobnionym epizodem. Całe dzieje świata zostały naznaczone napięciami, podziałami, konfliktami i przemocą - wyjaśnił.

Wspomniał też o darze jedności. Jak zaznaczył, powinniśmy usilnie prosić o niego Boga, bo o własnych siłach nie poradzimy sobie z egoistycznymi pragnieniami, które oddalają nas od bliźnich i sprawiają, że zamykamy się w sobie i dzielimy świat na swoich i obcych.

d3cyfv4

- Rozpoznanie i pokorne uznanie tej trudnej prawdy jest pierwszym krokiem prowadzącym do pojednania z Bogiem i bliźnimi, do odmiany życia - powiedział kard. Dziwisz. Podkreślił, że utrzymywanie jedności w naszych wspólnotach, począwszy od rodziny, jest trudnym wyzwaniem. - Tym bardziej trudne jest ono w wielkim domu, który nazywamy Polską - kontynuował.

"Ostre podziały partyjne"

Kardynał zwrócił też uwagę stricte na sytuację polityczną. - Nieszczęściem naszego kraju są ostre podziały partyjne, niemające wiele wspólnego z mądrą demokracją i polityką, utrzymujące się napięcia i konflikty; wzajemne podejrzenia i oskarżenia prowadzą do marnowania energii, do zamykania się w swoich środowiskach, a także do niechęci wobec innych, mówiących innymi językami, mających inny odcień skóry, szukających naszej pomocy - powiedział Dziwisz.

Podkreślił, że w zeszłym roku podczas Światowych Dni Młodzieży młodzi ludzie z całego świata, w tym Polki i Polacy, pokazali, że możemy wszyscy przemawiać językiem miłości. - Młodzi pokazali nam, że możemy budować jeden braterski i solidarny dom, w którym jest miejsce dla wszystkich - kontynuował.

Kardynał mówił, że "zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest fundamentem naszej nadziei". - To przełomowe i ponadczasowe wydarzenie jest dla nas źródłem inspiracji i odwagi do angażowania się w sprawy naszego świata, by stawał się on coraz bardziej ludzki, a więc coraz bardziej boży - podsumował.

d3cyfv4

Mocne kazanie

Zupełnie inny wydźwięk miało kazanie, które również w sobotę w Kalwarii Zebrzydowskiej wygłosił abp Marek Jędraszewski. Jak już pisaliśmy, mocno skrytykował on Unię i zwolenników aborcji. - To, co głosi Kościół, spotyka się z cynizmem i szyderstwem, pojęcie prawdy wypierane jest przez postprawdę - mówił.

Wierni, według doniesień lokalnych mediów, mieli komentować, że kazanie było dużo ostrzejsze od wygłoszonego rok wcześniej przez kard. Stanisława Dziwisza. Ten nawoływał wówczas do zaprzestania "wojny polsko-polskiej".

Źródło: WP, PAP, Twitter

Przeczytaj również: Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą złożyli Polakom życzenia wielkanocne

d3cyfv4

Podziel się opinią

Share
d3cyfv4
d3cyfv4
Więcej tematów