Kard. Nycz: sprawa Funduszu Kościelnego odłożona o rok
Umówiliśmy się ze stroną rządową, że sprawę Funduszu Kościelnego odkładamy do stycznia 2016 r. - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Wyjaśnił, że jest to temat skomplikowany i nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej.
17.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 16:21
Rozmowy na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. trwają od 2012 r.
Metropolita warszawski poinformował, że niedawno spotkał się w tej sprawie z ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim. - Trzymamy się tego, co ustaliliśmy z poprzednimi ministrami - dodał.
Jak podkreślił, sprawę Funduszu komplikują zmiany szefów MAC. - Drugim argumentem, który uznaliśmy za słuszny, był fakt, że ta tematyka nie jest dobra, by dać ją na pożarcie w kampanii wyborczej - wyjaśnił kard. Nycz. Podkreślił, że jest to problem bardzo skomplikowany - przejście z Funduszu Kościelnego na odpis zakłada m.in. wypracowanie klarownego sposobu pomagania w ubezpieczeniach rentowych misjonarzy i sióstr klazurowych.
Dodał, że kolejnym problemem są Kościoły mniejszościowe, które obawiają się, że przejście na nowy system przy niewielkiej liczbie wiernych spowoduje trudności w finansowaniu działań, które do tej pory pokrywane były z Funduszu Kościelnego.
- Kościół katolicki nie chce zachować się w taki sposób, że załatwi swoje, a reszta go nie interesuje. Zawsze było tak, że np. przy wprowadzeniu katechezy do szkół czy w innych kwestiach, szliśmy razem. Stąd też umówiliśmy się ze stroną rządową, że sprawę Funduszu odłożymy do 1 stycznia 2016 r. - powiedział.
- To nie jest przerwanie, jest to tylko odłożenie - zaznaczył kard. Nycz.
Projekt zmian w Funduszu Kościelnym przedstawił ówczesny minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. 21 lutego 2013 r. strony ogłosiły "roboczy kompromis": Fundusz Kościelny miał zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem 0,5 proc. Państwo przez trzy lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90-100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz.
Do przeanalizowania zostają wciąż m.in. kwestie ubezpieczeń zdrowotnych dla kleryków seminariów duchownych, wysokości kwoty gwarantowanej dla Kościołów, okresu przejściowego między przepisami i możliwości przekazywania odpisu podatkowego na dwa Kościoły w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, z których każdy jest innego wyznania.