Kard. Meisner: naród polski przetrwał dzięki wierze
Naród polski długie lata rozbiorów przetrwał
dzięki wierze katolickiej i wynikającego z niej głębokiego
poszanowania małżeństwa i rodziny - powiedział w Lublinie
arcybiskup Kolonii kardynał Joachim Meisner.
Kard. Meisner odebrał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Senat tej uczelni uhonorował go za zaangażowanie w obronę zasad wiary i moralności w życiu społecznym oraz za to, że "w sposób nieustraszony głosi bezwarunkowe tak dla życia ludzi najsłabszych i całkowicie bezbronnych".
W swoim przemówieniu kard. Meisner mówił o cechach narodu polskiego, które wniósł do służby Kościołowi papież Jan Paweł II. Abp Kolonii wskazał m.in. na religijność narodu polskiego, głęboko rozwinięty w Polsce kult Maryjny i przywiązanie do wartości rodziny.
W tym kontekście zrozumiałe staje się papieskie potępienie aborcji, przez którą rodzina wydaje na śmierć nienarodzone dziecko, jak również eutanazji, przez którą ludzie chorzy i starzy wyrywani są z rodziny i oddawani śmierci - powiedział kard. Meisner.
Ciesz się, Matko Polsko, że masz takiego Syna, który ten wielki potencjał łaski przez Ciebie stuleciami cierpienia zdobyty i na kolanach wymodlony - przekazał całej ludzkości - dodał.
Kardynał Meisner urodził się we Wrocławiu w 1933 r. Jego ojciec zginął w czasie II wojny światowej. W 1945 r. wraz z matką i trzema braćmi musiał opuścić Śląsk. Zamieszkali w Koerner w Turyngii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 r. W 1980 r. został biskupem Berlina, trzy lata później Jan Paweł II mianował go kardynałem, a w 1988 r. arcybiskupem Kolonii.
Kard. Meisner jest członkiem kilku Kongregacji - Wychowania Katolickiego, Biskupów, ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ds. Duchowieństwa. Jest uznawany za orędownika pojednania polsko- niemieckiego i zwolennika zjednoczenia Europy w oparciu o chrześcijańskie wartości. W swojej archidiecezji kolońskiej zorganizował pięć domów dla ciężarnych kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.