Kard. Huzar o akcji "Wisła": niech to się więcej nie powtórzy
Zostawmy to co było; niech takie dramatyczne wydarzenia, jak akcja "Wisła", nigdy więcej się nie powtórzą - zaapelował zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie kardynał Lubomyr Huzar podczas nabożeństwa ekumenicznego w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.
W nabożeństwie wzięli udział m.in. prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. Prezydent Ukrainy odwiedza w piątek Polskę w związku m.in. z obchodami 60. rocznicy akcji "Wisła".
Kardynał Huzar ocenił, że niezwykle symboliczne jest to, że narody ukraiński i polski oraz oba Kościoły (greckokatolicki i katolicki) obchodzą wspólnie tę rocznicę, "łącząc się w modlitwie". Chcemy razem iść do dobrego - podkreślił.
Zostawmy to co było, niech ono nigdy się nie powtórzy. Ale idźmy z Panem Bogiem - mówił kard. Huzar.
Natomiast współprzewodniczący nabożeństwu prymas Polski kard. Józef Glemp podkreślił, że Polskę i Ukrainę łączy wiele - m.in. sąsiedztwo i podobieństwo języka - ale "wybierały swoje drogi często niezgodne z myślami Bożymi". Jak dodał, jest na to wiele przykładów w historii.
_ Dziś obchodzimy rocznicę krzywd zadanych przez Polaków Ukraińcom, jakże często uwarunkowanych dyktatem i okolicznościami wywołanymi przez inne mocarstwo. To wydarzenie nazywa się akcja "Wisła"_ - powiedział prymas Glemp.
Akcja "Wisła" została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 r. przez władze komunistyczne. Polegała na przesiedleniu z terenów południowo-wschodniej Polski ludności ukraińskiej na tzw. ziemie odzyskane. Akcja wiązała się z utratą dobytku przesiedleńców, którzy otrzymywali mienie po wysiedlonych Niemcach.
Do dziś akcja ta budzi kontrowersje i jest różnie interpretowana przez historyków. W 1990 r. akcję "Wisła" potępił polski Senat, a w 2002 r. ubolewanie z powodu jej przeprowadzenia wyraził ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Prymas Glemp ocenił, że "dziś Bóg dał Polsce i Ukrainie szansę do zbliżenia się".
Mówię o organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. To jest ogromne wyzwanie. Obok współpracy na odcinku świeckim, inżynierii, finansów, myśli, uporu społecznego z jakim trzeba podjąć bardzo żmudną pracę, możemy ukazać także nasze Kościoły, wystawy, konferencje, nabożeństwa - siłę i piękno chrześcijaństwa - mówił prymas Glemp.