Trwa ładowanie...
d4bbhc9

Kard. Franciszek Macharski przeszedł operację kręgosłupa

• Operacja rekonstrukcji uszkodzonej części kręgosłupa trwała kilka godzin
• Zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki: zabieg zakończył się sukcesem
• Kardynał jest jednak wciąż utrzymywany w śpiączce farmakologicznej
• W niedzielę uległ wypadkowi we własnym mieszkaniu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kardynał Franciszek Macharski
Kardynał Franciszek Macharski (PAP, Fot: Adam Ciereszko)
d4bbhc9

- Kard. Franciszek Macharski przeszedł udany zabieg stabilizacji potyliczno-szyjnej kręgosłupa, który wykonali lekarze z Katedry Ortopedii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem. Stan kardynała jest ciężki, ale stabilny - powiedział ks. Studnicki.

Specjaliści z Zakopanego przyjechali do Krakowa. Kardynał Macharski nadal przebywa w Klinice Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na stronie diecezji oprócz komunikatu o zabiegu pojawiły się podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego za ich ofiarną pracę. Decyzje dotyczące leczenia są trudne, ponieważ organizm 89-letniego duchownego jest mocno wyczerpany.

d4bbhc9

W niedzielę kardynał przewrócił się na schodach i mocno uderzył w ścianę. Trafił do szpitala w krytycznym stanie. Metropolita krakowski kard. Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych i poprosił wiernych o modlitwę wsparcia. Apelował o to także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Był to już trzeci tak poważny upadek kardynała w ostatnich latach. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r. - kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Jego następcą został abp Stanisław Dziwisz. W grudniu 2011 r. po upadku w swym mieszkaniu kard. Macharski, z powodu pęknięcia kości miednicy, trafił do szpitala i przeszedł kilkutygodniowe leczenie i rehabilitację. Ma 89 lat.

d4bbhc9

Podziel się opinią

Share
d4bbhc9
d4bbhc9
Więcej tematów