Trwa ładowanie...

Kard. Franciszek Macharski nie żyje. Papież wydał oświadczenie

• Papież wydał oświadczenie po śmierci kard. Macharskiego
• Franciszek: jako metropolita krakowski z mądrością przewodził Kościołowi w Krakowie
• Podkreślił, że działo się to w "niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji"

Kard. Franciszek Macharski nie żyje. Papież wydał oświadczenieŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d24rp4i
d24rp4i

Watykańskie biuro prasowe ogłosiło treść przesłania wystosowanego przez papieża do metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.

W przesłaniu Franciszek napisał: "Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci kardynała Franciszka Macharskiego, emerytowanego arcybiskupa krakowskiego. Jednoczę się z Tobą, Drogi Bracie, z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i pasterski trud tego zasłużonego Sługi Ewangelii".

Zauważył, że słowa "Jezu, ufam Tobie!", będące jego biskupim zawołaniem, stało się "dewizą jego życia i pasterskiej posługi".

"Dziś, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, stało się wymownym zawołaniem ogłaszającym wypełnienie dzieła, jakie powierzył mu Pan już w akcie chrztu, wprowadzając do grona naznaczonych Jego odkupieńczą Krwią, a potem wraz z darem kapłaństwa, gdy posyłał go z zadaniem uświęcania ludu słowem i łaską sakramentów" - podkreślił papież.

d24rp4i

Zauważył, że kardynał Macharski pełnił posługę z oddaniem jako duszpasterz, profesor, rektor seminarium duchownego, do dnia, w którym został następcą kardynała Karola Wojtyły jako arcybiskup krakowski.

"Z ufnością w Boże miłosierdzie prowadził to dzieło jako ojciec kapłanów i wiernych powierzonych jego pieczy. Przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi" - dodał papież.

Wyraził wdzięczność, że dane mu było odwiedzić kardynała Macharskiego podczas niedawnej wizyty w czwartek 28 lipca w Krakowie.

d24rp4i

"W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swojej chwały!" - głosi papieskie przesłanie.

Franciszek, zwracając się do kardynała Dziwisza, podkreślił: "Tobie, Czcigodny Bracie, polskim Kardynałom i Biskupom, Rodzinie Zmarłego i wszystkim Polakom z serca błogosławię".

d24rp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24rp4i
Więcej tematów