Trwa ładowanie...
d4iytmr

Kard. Dziwisz obniżył wiek emerytalny dla księży

Księża archidiecezji krakowskiej będą przechodzić na emeryturę w wieku 70, a nie jak dotąd - 75 lat. Tak zdecydował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który w liście do kapłanów na Boże Narodzenie ogłosił, że obniżenie wieku emerytalnego nastąpi stopniowo, w ciągu trzech lat.

Share
d4iytmr

Dekret w tej sprawie wejdzie w życie 1 stycznia.

"Po wielu rozmowach i gorącej modlitwie podjąłem decyzję, że obniżenie wieku emerytalnego do lat 70 nastąpi stopniowo, w ciągu trzech lat. W nadchodzącym roku przyjmuję rezygnację tych księży, którzy ukończą 74 i 75 lat. W następnych dwóch latach - dwa kolejne roczniki. Bardzo proszę o modlitwę, zrozumienie i życzliwość" - napisał metropolita w liście do kapłanów.

Kard. Dziwisz podkreślił, że kwestia wieku emerytalnego księży, to "problem, który jest od pewnego czasu dyskutowany w gronie kapłanów". - Tej sprawie poświęciliśmy kilka spotkań Rady Kapłańskiej - dodał metropolita.

"Każde powołanie i liczne roczniki kapłanów to wielki dar Boga, za który winniśmy dziękować. Nie wszyscy z dużych roczników będą mogli być proboszczami, ale wszyscy są kapłanami, szafarzami Eucharystii, spowiednikami i głosicielami Ewangelii. Modlę się, by żaden ksiądz nie czuł się rozczarowany, niepotrzebny czy niespełniony" - napisał metropolita do księży.

d4iytmr

Kard. Dziwisz zaapelował też do kapłanów, aby w rozmowach z wiernymi zachowali jednolite, zgodne z nauką Kościoła, stanowisko w kwestii podstawowych zasad moralnych, życia małżeńskiego i powołania rodzicielskiego.

"Nie może być różnych ocen, niezgodnych z nauką Kościoła, ani w konfesjonale, ani na ambonie czy w salce katechetycznej. Niektóre trudne tematy, np. zapłodnienie in vitro, warto omówić w małych grupach. Nie zrażajmy się tym, że atmosfera społeczna jest niesprzyjająca dla głoszenia Ewangelii życia i miłości" - napisał zwierzchnik krakowskiego Kościoła.

Kard. Dziwisz zaapelował też do księży, aby spędzali wigilię Bożego Narodzenia na plebaniach.

"Bardzo Was proszę, drodzy Bracia, kontynuujcie tradycję rodzinnej wieczerzy wigilijnej na plebaniach - w rodzinie, jaką stanowimy przez święcenia kapłańskie" - napisał hierarcha.

d4iytmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iytmr
d4iytmr
Więcej tematów