PolskaKaranie za brak OC - konstytucyjne

Karanie za brak OC - konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepisy o karaniu za brak ubezpieczenia OC są zgodne z konstytucją.

Orzeczenie dotyczy także takich ubezpieczeń, jak: ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i zdarzeń losowych oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów nakładających opłatę karną na osoby fizyczne lub prawne, które nie zawarły umowy obowiązkowego ubezpieczenia, złożył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO nie występuje przeciwko sankcjom karnym za niepłacenie, a jedynie chce zapewnić sprawiedliwe procedury tak, by np. ktoś, kto się spóźnił o jeden dzień z zapłaceniem ubezpieczenia mógł się odwoływać, a nie płacił tyle, co osoba, która przez lata uchyla się od płacenia ubezpieczenia - argumentował przedstawiciel Rzecznika Ryszard Zelwiański.

Przedstawiciele Sejmu i Prokuratury Krajowej wnieśli o uznanie zaskarżonych przepisów za zgodne z konstytucją. Szkody w wypadku samochodowym muszą zostać wypłacone, a wysokość szkody jest niezależna od tego, czy zdarzyła się dzień czy miesiąc po terminie, w którym należało opłacić ubezpieczenie - przekonywała przedstawicielka Sejmu Aleksandra Gramała. (IAR/PAP, mp, and)

konstytucjaoctrybunał

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)