Trwa ładowanie...
d2e8pt8
TOK FM

"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"

- Ryszard Kapuściński współpracował z bezpieką, ale nie przekreśla go to ani jako człowieka, ani jako reportera. Był człowiekiem uwikłanym w PRL, ale jednocześnie był człowiekiem bardzo wybitnym - powiedział szef IPN Janusz Kurtyka w "Kontrwywiadzie" RMF FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"
(AFP)
d2e8pt8

Dla szefa IPN doniesienia o współpracy Kapuścińskiego z SB nie są niczym nowym. - Ta współpraca była taka, jak wynika z dokumentów. Zachowały się nawet jakieś meldunki - mówił.

- Współpraca z wywiadem PRL była jednym z aspektów jego biografii. Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Ale ponieważ był człowiekiem wybitnym, pisanie książek o kimś takim ma oczywiście swój głęboki sens. I bardzo dobrze, że ta książka się ukaże - uważa Kurtyka.

Kontrowersje wokół biografii polskiego reportera pojawiły się wraz z zapowiedzią książki Artura Domosławskiego. W "Kapuściński. Non fiction" dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyjaciel reportera pisze m.in. o nieścisłościach i zmyśleniach w książkach Kapuścińskiego, który czasem podporządkowywał fakty sile opowiadanej historii.

d2e8pt8

Miała być, ale nie będzie zakazu publikacji książki o Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o wydanie zakazu do czasu wyroku w sprawie, jaką wytoczyła autorowi i wydawcy.

O wydaniu postanowienia dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od decyzji, której szczegóły nie są jeszcze znane, można się odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Alicja Kapuścińska zapowiada apelację.

Autor książki pt. "Kapuściński non-fiction" Artur Domosławski określał wcześniej działanie Alicji Kapuścińskiej jako "cenzurę prewencyjną", a wydawca Świat Książki zapewniał, że 3 marca biografia autora "Cesarza" trafi do księgarń. Książkę odrzuciło wcześniej wydawnictwo Znak. Kwestionuje ona wierność szczegółów opisywanych w słynnych reportażach Kapuścińskiego; zawiera też wiele szczegółów m.in. o życiu intymnym pisarza.

- To bardzo dobrze, że książka wyjdzie, ludzie ją poznają i będą mogli sami ją ocenić, spierać się o nią - powiedział autor książki Artur Domosławski podkreślając, że pisał książkę "Kapuściński non-fiction" z wielkim szacunkiem wobec bohatera, którego uważa za swojego mistrza i przyjaciela.

d2e8pt8

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 r. w Warszawie w wieku 74 lat. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Mówiono o nim jako o kandydacie do literackiej Nagrody Nobla. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały dwie książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę -"Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).

d2e8pt8

Podziel się opinią

Share
d2e8pt8
d2e8pt8
Więcej tematów