PolskaKanon lektur ustalony przez Giertycha - do kosza

Kanon lektur ustalony przez Giertycha - do kosza

Kanon lektur ustalony przez Giertycha - do kosza. Do szkół pójdą sześciolatki, pojawią się bony edukacyjne - dowiedział się dziennik "Polska".

Kanon lektur ustalony przez Giertycha - do kosza
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Gdy tylko Donald Tusk wskaże nowego ministra edukacji, na jego biurku wyląduje sterta apeli o unieważnienie kanonu lektur, który wymyślili dla szkół byli ministrowie: Roman Giertych z LPR i Ryszard Legutko z PiS. Pisma w sprawie lektur szykują m.in. Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, znawcy literatury i autorzy podręczników do języka polskiego. Poloniści alarmują, że nowy kanon jest zbyt obszerny. Ostrzegają, że zniechęceni uczniowie w ogóle przestaną czytać.

Autorka podręczników dr hab. Zofia Agnieszka Kłakówna w swojej analizie zaznacza, że autorzy nowego kanonu nie orientowali się w dziecięcej i młodzieżowej literaturze. Nie wiadomo, dlaczego uczniowie starszych klas szkoły podstawowej mają czytać "Starą baśń" Kraszewskiego, skoro wiadomo, że tekst stwarza bariery kulturowe i językowe" - pisze dr Stanisław Bortnowski z UJ w ocenie dla PIK. Zaznacza, że nadmiar lektur zmusza nauczycieli do "biegu po tytułach". Lektura proponowana wyłącznie dla celów propagandowych, politycznych czy światopoglądowych, zostanie ośmieszona i odrzucona - uważa.

Wystąpienia w sprawie lektur do MEN szykują też niektóre uczelnie. Nowy kanon lektur jest sprzeczny z programem nauczania i treścią podręczników. To powoduje w szkołach gigantyczny chaos - mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. Nowy minister oświaty musi wycofać pochopnie ogłoszony spis i rozpocząć publiczną debatę o tym, co powinni czytać uczniowie - dodaje.

Typowany na szefa MEN Jarosław Gowin z PO wypowiada się ostrożnie. Mówi, że do kanonu lektur należy podejść bez politycznych i ideologicznych uprzedzeń. Przyszły minister musi go skonsultować ze środowiskiem nauczycieli.

Według dziennika "Polska", lista lektur to niejedyna rewolucja, która czeka szkołę. Rząd PO chce wysłać do szkół sześciolatki, a pięciolatki do obowiązkowej zerówki. Każdy rodzic ma też dostać bon edukacyjny - dzięki temu do lepszych szkół trafi więcej pieniędzy. (PAP)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)