PolskaKandyduje 1887, wybierzemy 54

Kandyduje 1887, wybierzemy 54

O wybór do europarlamentu ubiega się 1887 kandydatów z Polski, najmłodszy z nich ma 21 lat, najstarszy - 80.
Głosowanie rozpoczęło się o godz. 8.00. Lokale wyborcze będą
czynne do godz. 22.00.

Liczba wyborców w Polsce według stanu na koniec ubiegłego roku wynosi 29.813.034, ale liczba uprawnionych do głosowania ciągle ulega aktualizacji. "Ze spisu uprawnionych wyborców na bieżąco wykreśla się osoby zmarłe, a dodaje się osoby, które ukończyły 18 lat. Dopisane zostaną także te osoby, które ukończą 18 lat w dniu wyborów" - wyjaśnił Bohdan Szcześniak, zastępca kierownika Krajowego Biura Wyborczego.

W sumie utworzono 25 tys. 093 obwody głosowania - wśród nich jest 23 tys. 580 obwodów powszechnych, 165 obwodów do głosowania za granicą, 741 - w szpitalach, 419 - w domach pomocy społecznej, 81 - w aresztach śledczych i 98 w zakładach karnych.

Na statkach pływających pod polską banderą będzie 9 obwodów.

Podczas eurowyborów nie będzie obwodów głosowania w domach studenckich, tak jak to miało miejsce w referendum europejskim. Studenci mogą więc albo głosować w miejscu zameldowania, albo pobrać zaświadczenie uprawniające do głosowania w innym miejscu.

W obwodowych komisjach wyborczych będą pracować 248 tys. 762 osoby. Zryczałtowana dieta wynosi 140 zł dla każdego członka komisji.

Ogółem w wyborach do PE startuje 21 komitetów wyborczych. Zarejestrowano 203 listy okręgowe. Najmniej zarejestrowanych list - po 14 - jest w okręgach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i małopolsko-świętokrzyskim. Najwięcej zarejestrowanych list - 18 - jest w okręgu dolnośląsko-opolskim. Po 17 list jest w okręgach: warszawskim, łódzkim i śląskim.

Najwięcej kandydatów jest na listach w okręgu dolnośląsko- opolskim (163), najmniej - w okręgu małopolsko-świętokrzyskim (129).

Wśród kandydatów do PE są 444 kobiety, mężczyzn jest 1443. Średnia wieku kandydatów wynosi 43 lata. W wyborach startuje 54 posłów i 15 senatorów.

Planowany koszt wyborów to 77 mln zł.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, prawo wybierania posłów do PE w Rzeczypospolitej Polskiej ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Prawo wybierania w Polsce mają także obywatele UE niebędący Polakami, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.

Z kolei prawo wybieralności przysługuje osobom mającym prawo wybierania posłów do PE, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 21 lat, nie były karane za przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego i od co najmniej 5 lat stale zamieszkują w Polsce lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii.

W podziale 54 przysługujących Polsce mandatów do PE wezmą udział tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju dostały co najmniej 5 proc. ważnych głosów. Po obliczeniu, ile głosów padło na poszczególne komitety, które osiągnęły próg wyborczy Państwowa Komisja Wyborcza obliczy, ile mandatów przysługuje poszczególnym komitetom. Mandaty przypadające danej liście okręgowej uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie