Kandydaci PO pójdą na urlopy?
Kandydaci Platformy Obywatelskiej w prawyborach prezydenckich nie wykluczają, że wezmą urlopy na czas trwania kampanii - czytamy na stornach internetowych Gazety Wyborczej.
Komorowski planuje "wolne", jeśli pokona Radka Sikorskiego. Także Szef MSZ myśli o przerwie w pracy na finiszu kampanii. Kandydaci PO chcą uniknąć oskarżeń o to, że wykorzystują swoje funkcje w kampanii.
Minister Radosław Sikorski, pytany przez dziennikarzy w o to, czy zamierza wziąć urlop na czas kampanii, nie wykluczył podjęcia takiej decyzji. - Myślę, że gdyby przyszło do finiszu kampanii prezydenckiej, no to rzeczywiście - ja mam bardzo dużo niewykorzystanego urlopu, więc pewnie będzie, jak znalazł - dodał minister.
Marszałek Sejmu jest gotowy wziąć urlop na czas prezydenckiej kampanii wyborczej. Zanim to jednak nastąpi - będzie musiał wygrać prawybory i pokonać szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Bronisław Komorowskiuważa jednak, że kandydaci powinni zachować umiar w ograniczaniu obowiązków służbowych, bo wielu z nich pełni ważne dla państwa funkcje. Pomysł, aby wszyscy ubiegający się o urząd prezydenta kandydaci wzięli urlop na czas kampanii jest bowiem - jego zdaniem - dość ryzykowny. Marszałek zastanawia się, co by się stało, gdyby na czas kampanii urlop wziął prezydent Lech Kaczyński.
Premier Donald Tusk uważa, że w związku z kampanią w prezydenckich prawyborach w PO, którą prowadzą Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski, nie ucierpiały ani obowiązki ministra spraw zagranicznych, ani marszałka Sejmu.
- Będę oczekiwał oczywiście od ministra Sikorskiego, który jest moim podwładnym, pracy tak samo ciężkiej, intensywnej, także w trakcie kampanii, jak i prawyborów. Jeśli chodzi o prawybory nie odczuwam w najmniejszym stopniu, tego żeby minister Sikorski zaniedbywał jakiekolwiek obowiązki. Nie sądzę, żeby także Komorowski - choć nie jestem od recenzji parlamentu - człowiek bardzo odpowiedzialny, żeby jego główne zajęcie na tym ucierpiało - podkreślił szef rządu.
Jak dodał, jeden z nich (ten kto wygra prawybory w PO) "będzie musiał sam odpowiedzieć na pytanie, czy kampania prezydencka pozwoli mu równocześnie funkcjonować w pracy, czy też nie".
- Zakładam, że jeśli chodzi o marszałka Sejmu nie będzie takiej potrzeby (rezygnacji z tej funkcji). Prezydium Sejmu jest dość liczne. Nikt nie formułuje oczekiwania pod adresem urzędującego prezydenta, by na czas kampanii przestał być prezydentem, tak że nie sądzę, żeby ktoś rozsądny żądał tego od marszałka Sejmu. W przypadku ministra będę z nim jeszcze rozmawiał. Jeśli wygra (prawybory) minister Sikorski, to poważnie porozmawiamy, czy kampania (prezydencka) będzie do pogodzenia z pracą - oświadczył Tusk.