Kandydaci na członków komisji ds. nacisków od nowa
Planowane na środę głosowanie w Sejmie nad wyborem członków komisji śledczej ws. rzekomych nacisków na służby specjalne nie odbędzie się. W czwartek rano Prezydium Sejmu rozpatrzy zastrzeżenia do 3 spośród 7 kandydatów zgłoszonych do komisji. Głosowanie nad składem osobowym komisji było zaplanowane na środowe popołudnie. Do godz. 10.00 kluby miały czas na zgłaszanie swoich kandydatów.
23.01.2008 13:21
PO zarekomendowała do komisji: Stanisława Chmielewskiego, Andrzeja Czumę i Sebastiana Karpiniuka; PiS: Antoniego Macierewicza i Arkadiusza Mularczyka; LiD - Jana Widackiego, a PSL - Mieczysława Łuczaka.
PiS przedstawił zastrzeżenia do kandydatur Karpiniuka i Widackiego, a PO - do kandydatury Macierewicza.
Klub PiS zwraca uwagę, że wobec Widackiego toczyło się postępowanie o nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań. Karpiniuk z kolei - zdaniem PiS - "cały czas lansuje jedną ustaloną tezę, a jego wypowiedzi są na tyle kontrowersyjne i ostre, że nie będzie obiektywnym członkiem komisji".
Z kolei PO uważa, że Macierewicz - jako były szef kontrwywiadu wojskowego - byłby "sędzią we własnej sprawie" pracując komisji, która ma zbadać kwestie nacisków na służby.
Jeśli Prezydium Sejmu uwzględni zastrzeżenia, wyznaczony zostanie nowy termin dla klubów na zgłaszanie kandydatów. Gdyby Prezydium Sejmu odrzuciło zastrzeżenia, to głosowanie ewentualnie mogłoby się odbyć w czwartek (ostatniego dnia obecnego posiedzenia).
Komisja ma zbadać sprawę zarzutu nielegalnego wywierania wpływu przez członków rządów, komendanta głównego policji, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w organach wymiaru sprawiedliwości w celu wymuszenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.