Trwa ładowanie...
diu0d3y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kanclerz Austrii ostro o premierze Węgier: Viktor Orban się zdyskwalifikował

Kanclerz Austrii Werner Faymann bronił decyzji o przyjmowaniu uchodźców napływających na Węgry, tłumacząc to względami humanitarnymi. W ostrych słowach skrytykował też postawę rządu Węgier, któremu zarzucił niesłowność i wywoływanie chaosu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Viktor Orban
Viktor Orban (PAP/EPA, Fot: David Mdzinarishvili)
diu0d3y

W rozmowie z dziennikiem "Oesterreich", austriacki kanclerz bronił decyzji o otwarciu granicy dla przybywających z Węgier uchodźców.

"Decydująca kwestia była taka: czy Austria otworzy graniczny szlaban przed tymi prześladowanymi ludźmi, czy zostawi granicę zamkniętą. Austria nie zostawia prześladowanych ludzi samym sobie" - zaznaczył, dodając, że równie ważne było, że podobną deklarację złożyły Niemcy.

Faymann skrytykował też premiera Węgier Viktora Orbana. "Orban powiedział mnie i (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel, że chodzi o nie więcej niż 4 tys. (uchodźców), w co nie wierzyłem od samego początku". "Zdjęcia mówią więcej niż tysiące moich słów. Ktoś, kto najpierw twierdzi, że rozwiąże problem uchodźców za pomocą drutu kolczastego, a potem wywołuje taki chaos, ten pod względem politycznym się zdyskwalifikował" - dodał.

diu0d3y

Wypowiedź szefa austriackiego rządu sprowokowała odpowiedź ze strony Budapesztu. Cytowany przez agencję MTI sekretarz stanu w węgierskim MSZ Levente Magyar powiedział, że Faymann "odreagowuje na węgierskim rządzie i premierze gniew, któremu sam jest winien przez własną niezdolność do działania w sprawie kryzysu migracyjnego".

Zarzucił Faymannowi, że pozuje na "obrońcę uchodźców", a po cichu wywiera nacisk na inne kraje, by wszelkimi sposobami powstrzymały napływ migrantów do Austrii. Według niego ostatnia wypowiedź Faymanna to jedna z wielu, które mają przedstawić Węgry w złym świetle, a to - podkreślił - nie służy relacjom obu państw.

Rządy Austrii i Niemiec wydały zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria bez kontroli i biurokratycznych procedur, co - jak zaznaczyło MSZ w Berlinie - było wyjątkiem spowodowanym nadzwyczajną sytuacją. Dzień później szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział, że nasilenie się sytuacji z uchodźcami to skutek "porażki polityki migracyjnej UE", a także "nieodpowiedzialnych wypowiedzi europejskich polityków".

Węgry są obecnie jednym z głównych krajów tranzytowych w UE dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec.

diu0d3y

Zobacz również: Starcia nacjonalistów z imigrantami w Budapeszcie

diu0d3y

Podziel się opinią

Share

diu0d3y

diu0d3y
Więcej tematów