Trwa ładowanie...
14-09-2014 17:10

Kancelaria Prezydenta: w poniedziałek Ewie Kopacz zostanie powierzona misja tworzenia rządu

Po spotkaniu, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 12 w Belwederze, prezydent Bronisław Komorowski ma powierzyć marszałek Sejmu Ewie Kopacz misję tworzenia rządu - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Kancelaria Prezydenta: w poniedziałek Ewie Kopacz zostanie powierzona misja tworzenia rząduŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d23bbw9
d23bbw9

- Poniedziałkowe spotkanie jest kontynuacją piątkowej rozmowy pana prezydenta z marszałek Sejmu Ewą Kopacz, kandydatką koalicji większościowej na premiera. Po spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 12 w Belwederze, pani marszałek ma zostać powierzona misja tworzenia rządu - podkreśliła Joanna Trzaska-Wieczorek.

Jak dodała, "dominantą tematyczną obu spotkań są sprawy obronności i bezpieczeństwa Polski w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą".

Rozmowa Bronisława Komorowskiego z Ewą Kopacz będzie dotyczyła także kwestii personalnych nowego rządu, choć - Kancelaria Prezydenta - wielokrotnie zaznaczała, że Komorowski chce poznać koncepcje i perspektywy gabinetu, który ma być utworzony. Na razie nieznane pozostają nazwiska przyszłych ministrów. Kopacz zapowiedziała po piątkowym spotkaniu z Komorowskim, że prezydent pozna je pierwszy.

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że powołanie nowego rządu ma nastąpić 22 września przed wylotem prezydenta na 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Powrót Komorowskiego do kraju planowany jest na 25 września. Prezydent RP co roku uczestniczy w spotkaniu w Nowym Jorku, zabierając głos na tym międzynarodowym forum.

d23bbw9

Prezydent przyjął dymisję rządu Donalda Tuska 11 września. Zgodnie z konstytucją od tego momentu są dwa tygodnie na powołanie nowego gabinetu; po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Kopacz zapowiedziała, że chciałaby wygłosić expose po 26 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wotum zaufania dla rządu. Podczas planowanego posiedzenia Sejmu (24-26 września) prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku. Kopacz mówiła, że chciałaby, aby jej expose wysłuchał także Bronisław Komorowski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dodatkowe posiedzenie zostanie zwołane na sobotę 27 września.

d23bbw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23bbw9
Więcej tematów