Trwa ładowanie...

Kanadyjska policja przeprasza za śmierć Polaka

Kanadyjska policja przeprasza za śmierć porażonego paralizatorem Roberta Dziekańskiego. Obiecuje wyciągnąć wnioski z tragedii i zmienić szkolenie policjantów – dowiedział się portal tvp.info.

Kanadyjska policja przeprasza za śmierć PolakaŹródło: PAP
d1ho7fa
d1ho7fa

Przeprosiny padły podczas przesłuchania wiceszefa Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RCMP) przed komisją kanadyjskiego Senatu. William Sweeney przeprosił za śmierć Polaka. - Chcemy wyciągnąć jak najwięcej wniosków z tej tragedii - podkreślał Sweeney. Dodał też, że policja musi zmienić sposób szkolenia tak, by częściej używać tradycyjnych metod (np. rozmowy z podejrzanym) niż siły.

Przypomniał, że kiedy on zaczynał służbę, siły używano w ostateczności. - Zanim podjęliśmy działania, które mogły kogokolwiek skrzywdzić, rozmawialiśmy z podejrzanym, a kiedy trzeba było, używaliśmy gazu łzawiącego - przekonywał Sweeney. O przeprosinach policji napisał m.in. kanadyjski dziennik "Vancouver Sun".

To jednak nie koniec nowych informacji w sprawie śmierci Polaka. W czasie zeznań przed inną komisją śledczą, tzw. Komisją Brainwooda, która bada sprawę śmierci Dziekańskiego z ramienia rządu Kolumbii Brytyjskiej (jedna z prowincji Kanady) inny wysoki przedstawiciel RCMP, Wayne Rideout, przyznał, że policja specjalnie nie prostowała fałszywych informacji na temat tego, co wydarzyło się na lotnisku Vancouver.

Pierwotnie mówiono, że Dziekański został porażony paralizatorem tylko dwa razy i że policja zrobiła to, bo był agresywny. Później okazało się, że Polaka rażono pięciokrotnie i że upadł na ziemię już po pierwszym zastosowaniu paralizatora. Rideout wyjaśniał, że policja nie prostowała tych informacji, by nie zaszkodzić śledztwu.

d1ho7fa

Wczoraj portal tvp.info poinformował także, że - według kanadyjskich lekarzy - Robert Dziekański na lotnisku dostał najprawdopodobniej ataku delirium. Udało nam się bowiem dotrzeć do stenogramu ich zeznań przed komisją badającą sprawę śmierci Polaka. Jak twierdził psychiatra przesłuchiwany przez komisję, ten zespół zaburzeń świadomości nie mógł być jednak przyczyną śmierci Polaka.

Do tragicznego wydarzenia doszło w październiku 2007 r.. Polak, który do Kanady przyjechał odwiedzić matkę, nie znał języka angielskiego i nie umiał wydostać się z vancouverskiego lotniska. Po ponad 10-godzinnym oczekiwaniu był tak wyczerpany, że próbował przekroczyć bramkę i - z nie wiadomych przyczyn - rzucił w przesuwane drzwi krzesłem. Gdy na miejsce przybyła policja, poraziła Polaka paralizatorem. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Karolina Woźniak

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj