ŚwiatKanada. Pierwszy taki przypadek. Pierwotni mieszkańcy ustanawiają własne prawo

Kanada. Pierwszy taki przypadek. Pierwotni mieszkańcy ustanawiają własne prawo

Kanada. Pierwotni mieszkańcy z rezerwatu Grassy Narrows w prowincji Ontario postanowili ustanowić własne przepisy, niezależne od federalnych, które ich dotychczas obowiązywały. To pierwszy raz, kiedy Indianie uniezależniają się w taki sposób od kanadyjskich władz.

Indianie z rezerwatu Grassy Narrow chcą się uniezależnić od kanadyjskich władz
Indianie z rezerwatu Grassy Narrow chcą się uniezależnić od kanadyjskich władz
Źródło zdjęć: © Pixabay

09.05.2021 09:41

Przedstawiciele pierwszych narodów z rezerwatu w Grassy Narrows w północnozachodnim Ontario podkreślają, że chcą odwołać się do tradycyjnych przepisów, które powstawały wśród Indian przed przybyciem "białych osadników". Obecnie ich status jest regulowany przez Indian Act ustanowiony w 1884 roku przez najeźdźców z Europy.

- Zanim osadnicy pojawili się w tej części świata, istniał już system wymiaru sprawiedliwości i prawa, które były stosowane, z wszystkimi konsekwencjami; musimy do tych korzeni powrócić - oświadczył Randy Fobister, wódz Indian z tej części Kanady.

Na razie skupiają się przede wszystkim na kwestii alkoholu. Nie jest tajemnicą, że wśród wielu społeczności indiańskich alkoholizm stanowi poważny problem, którym pierwsze narody chcą sprostać. Rada plemienna na razie przyjęła przepisy o ograniczeniu ilości posiadanego alkoholu do 750 ml wina, 12 puszek piwa albo 3/4 litra mocniejszego alkoholu. Na wypadek przekroczenia tego limitu osoba, na której go przyłapano, będzie mogła wybrać: sprawa albo trafi do sądu, albo do rady plemienia. Ta będzie mogła dokładniej zbadać przypadek nałogu osoby przyłapanej.

Problem alkoholizmu wśród Indian. Skąd się wziął?

Od momentu pojawienia się osadników na terenie obecnej Kanady szerzył się handel wymienny z tubylcami oparty na przekazywaniu Indianom alkoholu. Gdy sprawa wymknęła się spod kontroli, w XVIII wieku brytyjska administracja zakazała tego procederu. Ustawa, w której zostało to zawarte, dalej obowiązuje, ale z niewielkimi zmianami. Przede wszystkim Indianie mogą kupować alkohol poza rezerwatami. Rada plemienia może jedynie zakazać jego sprzedaży na terenie rezerwatu oraz karać za upijanie się w miejscach publicznych.

Zdaniem wielu to właśnie Indian Act przyczynił się do szerzenia alkoholizmu wśród Indian, gdyż ci kupowali i szybko spożywali alkohol przed powrotem do rezerwatu, żeby nie zostać ukaranymi przez swoje rady.

Zobacz także: Fotel przy ONZ dla Szczerskiego? Jest reakcja z polskiego MSZ

Źródło artykułu:PAP
kanadaindianiealkohol
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)