Trwa ładowanie...
d1ukwlj
d1ukwlj

Kanada nakłada sankcje na Bank Rossija

Kanada, podobnie jak wcześniej USA, nałożyła sankcje na Bank Rossija, rosyjski bank uważany za powiązany z otoczeniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Przyczyną - jak poinformował kanadyjski premier Stephen Harper - są działania Rosji na Ukrainie.
Share
d1ukwlj

Władze w Ottawie objęły też sankcjami kolejnych 14 rosyjskich urzędników.

- Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami nasz rząd zajął zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy - oświadczył Harper. - Nadal będziemy podejmować działania, mające na celu ograniczenie możliwości konkretnych osób i Banku Rossija, odpowiedzialnych za podważanie ukraińskiej suwerenności - dodał.

- Tak zwane referendum, które przeprowadzono (na Krymie), nie ma mocy prawnej i jakakolwiek dalsza eskalacja ze strony Rosji będzie prowadziła do jej głębszej izolacji w społeczności międzynarodowej - powiedział premier Kanady.

d1ukwlj

Agencja France Press podaje, że z powodu sankcji istnieje zagrożenie dla kanadyjsko-rosyjskiego kontraktu, negocjowanego między kanadyjskim koncernem maszynowym Bombardier a rosyjską państwową spółką Rostec, dotyczącego budowy montowni samolotów w Uljanowsku (nad Wołgą). W sprawie budowy zakładu i sprzedaży 100 samolotów Q400 podpisano w ubiegłym roku list intencyjny.

Harper zmierza właśnie do Kijowa.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

Wcześniej sankcje na Bank Rossija nałożyły USA. W praktyce oznacza to, że bank, którego ogólne aktywa szacowane są na 10 mld USD, nie będzie mógł prowadzić operacji w dolarach.

d1ukwlj

Podziel się opinią

Share
d1ukwlj
d1ukwlj
Więcej tematów