PolskaKalisz popiera skargę ws. ustaw o powołaniu służb w miejsce WSI

Kalisz popiera skargę ws. ustaw o powołaniu służb w miejsce WSI

Ryszard Kalisz (Lewica) wniósł w piątek
przed Trybunałem Konstytucyjnym o uznanie za sprzeczne z
konstytucją ustaw powołujących oddzielne służby wywiadu i
kontrwywiadu wojskowego w miejsce WSI. Przedstawiciel Sejmu Jerzy
Kozdroń (PO) częściowo popiera skargę SLD. Prok. Wiesław Nocuń
uznał przepisy za legalne.

27.06.2008 | aktual.: 27.06.2008 11:15

Według Kalisza ustawodawca mógł zlikwidować Wojskowe Służby Informacyjne, ale "nie może to być cel sam w sobie tylko dlatego, że ktoś WSI nie lubił lub miał prawdziwe czy wyimaginowane zastrzeżenia". Powtórzył, że konstytucję łamie usytuowanie nowych służb poza strukturą sił zbrojnych.

Za niekonstytucyjne uznał też nałożenie na b. żołnierzy WSI faktycznego obowiązku samooskarżania się w oświadczeniach dla Komisji Weryfikacyjnej - bez takich oświadczeń nie mogli dostać etatu w nowych służbach.

Drugi reprezentant skarżących Janusz Zemke (Lewica) poinformował, że do weryfikacji stanęło 2100 b. żołnierzy WSI, a do czwartku zweryfikowano nieco ponad tysiąc osób; ponad 1100 pozostaje do dziś bez decyzji komisji.

Kozdroń zgodził się w imieniu Sejmu z zarzutem łamania konstytucyjnej zasady zakazu samooskarżenia. W pozostałej części uznał, że zaskarżone przepisy nie są niezgodne z konstytucją. Prokurator Nocuń uznał, że usytuowanie wojskowych służb poza strukturą sił zbrojnych nie łamie prawa, podobnie jak inne zaskarżone przepisy.

Obecnie trwa faza pytań Trybunału do uczestników rozprawy. Nie wiadomo, czy jeszcze w piątek Trybunał ogłosi wyrok w tej sprawie, tym bardziej, że na godz. 13 zaplanowano zbadanie kolejnej skargi SLD - na ustawę będącą podstawą publikacji raportu z weryfikacji WSI.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)