Trwa ładowanie...
d3d36m3
25-05-2004 12:40

Kalisz: obecne zasady użycia broni palnej są właściwe

Zasady użycia broni palnej określone w obowiązującej ustawie o policji są właściwe - powiedział po posiedzeniu rządu minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ryszard Kalisz. Zapewnił, że nie zamierza tych zasad ani zaostrzać, ani łagodzić.

d3d36m3
d3d36m3

Kalisz odniósł się w ten sposób do materiału zawierającego propozycje Komendy Głównej Policji, związane z pracami nad zmianą ustawy o policji, nad czym toczy się obecnie wewnątrzpolicyjna dyskusja. "Ten projekt nie jest projektem MSWiA. Oficjalnie do ministerstwa, do mnie nie trafił. W mojej ocenie niektóre zawarte w nim zapisy są co najmniej kontrowersyjne" - powiedział Kalisz.

Jako przykład wymienił propozycję zapisu dotyczącego broni palnej, według którego policjant mógłby "przewidywać możliwości śmiertelnego skutku użycia broni, gdy byłby to jedyny skuteczny sposób odparcia zamachu stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego".

"W tej chwili w obowiązującej ustawie o policji, użycie broni palnej powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie przeciwko której użyto broń palną" - podkreślił Kalisz, dodając, że jego zdaniem te uregulowania są właściwe.

Powiedział, że przed jakąkolwiek decyzją i skierowaniem tekstu projektu nowelizacji do uzgodnień międzyresortowych, propozycje podda ocenie specjalistów, w tym także psychologów.

d3d36m3

Minister odniósł się także do wydarzeń w Poznaniu (gdzie podczas policyjnej akcji śmiertelnie postrzelony został 19-latek) oraz w Łodzi (gdzie podczas zamieszek policjanci zamiast amunicji gumowej, użyli amunicji ostrej typu breneka; zginęły dwie osoby).

Zapewnił, że działania policji w tych sprawach zostały dokładnie przeanalizowane, przejrzano także normatywne akty prawne dotyczące tych zdarzeń. Przypomniał, że w związku ze sprawą łódzką została przeprowadzona kontrola w magazynach policyjnych (wykryto 40 tys. sztuk źle oznakowanej amunicji).

Podkreślił, że będą wprowadzane zmiany dotyczące służby prewencyjnej. "W Polsce mamy 16 tys. policjantów służby patrolowo- interwencyjnej i 7800 oddziałów prewencyjnych. To jest zdecydowanie za mało" - ocenił.

Dodał, że najprostszym sposobem byłoby zwiększenie środków na dodatkowe etaty w prewencji, ale "to nie jest proste". "Będę czynił w tym kierunku działania począwszy od budżetu komendy głównej, przez budżet MSWiA i budżet rezerwy Rady Ministrów" - zapewnił.

d3d36m3

Kalisz dodał, że oddziały prewencji są źle wyposażone. "W przypadku Łodzi pierwsze pytanie nasuwało się samo - dlaczego tam nie użyto gazu czy innych środków? Nie użyto, bo nie było" - powiedział. Dlatego w prewencji zostanie zwiększona liczba sprzętu m.in. miotaczy wody, oraz kasków i tarcz ochronnych.

Minister poinformował, że broń gładkolufowa zostanie "całkowicie wycofana z magazynów ruchu drogowego", a policjanci będą z niej mogli korzystać tylko na rozkaz dowódcy. Nastąpią także zmiany w systemie szkolenia policjantów z prewencji. "Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu jednolitego centralnego programu doskonalenia umiejętności strzeleckich policjantów, posługujących się strzelbami gładkolufowymi i pociskami niepenetracyjnymi" - wyjaśnił.

d3d36m3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d36m3
Więcej tematów