Trwa ładowanie...
d1xlcot

Kalinowski: w PSL bez dyscypliny ws. ochrony życia

W klubie PSL nie będzie dyscypliny w czasie
głosowania zmian zapisów konstytucji dotyczących ochrony życia -
zapowiedział w Białymstoku wicemarszałek Sejmu i
jeden z liderów ludowców Jarosław Kalinowski.

d1xlcot
d1xlcot

W jego opinii, nie należy w ustawie zasadniczej wprowadzać żadnych zmian dotyczących ochrony życia, bo może to doprowadzić do - niepotrzebnej jego zdaniem - debaty ideologicznej, która poprzedziłaby zapewne ewentualne referendum w tej sprawie.

Uważam, że nie można tego dotykać, bo może się to skończyć gorzej, niż to się dzisiaj panu Giertychowi i nawet marszałkowi (Sejmu) Jurkowi wydaje - powiedział Kalinowski dziennikarzom.

Jak mówił, jeżeli w Sejmie udałoby się przegłosować zmiany w konstytucji, to 92 posłów podpisanych pod wnioskiem może doprowadzić do obligatoryjnego krajowego referendum w sprawie zatwierdzenia tych zmian. Kalinowski uważa, że taka liczba posłów, zwolenników referendum, by się w Sejmie znalazła.

Jeżeli zmiana w konstytucji dotyczy m.in. wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela, 92 posłów (1/5 ustawowej liczby), może zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia zmiany przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmianę konstytucji.

d1xlcot

W opinii Kalinowskiego, nie byłoby to dobre rozwiązanie i doprowadziłoby do niepotrzebnej "olbrzymiej debaty ideologicznej". Znowu ten podział, kto za kto przeciw - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Dodał, że w dyskusji na temat zmian w konstytucji, PSL proponuje taki zapis w ustawie zasadniczej, że zmiany w ustawie aborcyjnej wymagają większości 2/3 głosów.

Naprawdę najlepiej byłoby tę sprawę jak najszybciej zamknąć i przejść do tych, które są w Polsce najpilniejsze do rozwiązania - podkreślił Kalinowski.

Klub PiS ma zgłosić jako inicjatywę klubową prezydencką propozycję. Przewiduje ona dopisanie trzech kolejnych ustępów do art. 38 konstytucji, stanowiącego, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Pierwszy dopisywany ustęp mówi o tym, że życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej.

d1xlcot

Kolejny brzmi: "ustawy, umowy międzynarodowe i inne przepisy prawa obowiązujące w RP nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż w dniu wejścia w życie niniejszego przepisu". Ten zapis miałby gwarantować utrzymanie obecnego poziomu ochrony życia. Ostatni dodawany ustęp stanowi, że władze publiczne podejmują działania mające na celu ochronę życia również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku przewiduje możliwość usunięcia ciąży w trzech przypadkach: gdy zagraża ona zdrowiu lub życiu kobiety, gdy jest wynikiem przestępstwa (gwałtu lub kazirodztwa) i gdy badania wykazały ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.

Sejm ma zająć się projektem zmian w konstytucji w tym tygodniu.

d1xlcot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xlcot
Więcej tematów