Kalinowski: decyzja ws. Krauzego to powrót do normalności
"Powrotem do normalności" wicemarszałek
Sejmu Jarosław Kalinowski (PSL) nazwał cofnięcie przez
prokuraturę nakazu zatrzymania biznesmena Ryszarda Krauzego.
05.12.2007 | aktual.: 05.12.2007 15:14
Na pewno nie było żadnych nacisków na prokuratorów, którzy podejmowali decyzję w sprawie Krauzego. Jest pytanie, czy nie było nacisków wcześniej, kiedy prokuratura - za czasów PiS - podejmowała decyzję o nakazie zatrzymania Krauzego - stwierdził Kalinowski. Jak podkreślił, prokuratura jest ciałem działającym "absolutnie" niezależnie.
O tym, że warszawska prokuratura cofnęła nakaz zatrzymania Krauzego, poinformował we wtorek wieczorem "Dziennik" na swoich stronach internetowych. Rzeczniczka prokuratury Katarzyna Szeska powiedziała, że nakazu zatrzymania Krauzego nie ma od 15 listopada, gdy zapadło postanowienie o jego uchyleniu. Dodała, że prokuratura nadal chce "wykonać czynności z jego udziałem".
Krauze jest podejrzany o złożenie fałszywych zeznań (gdy jako świadek zeznawał 14 lipca w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa) oraz o utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku - za co grozi do 5 lat więzienia.
Według "Wprost", biznesmen powiedział w lipcu prokuratorom, że 5 lipca w hotelu Marriott spotkał się z posłem Samoobrony Lechem Woszczerowiczem, ale nie wspomniał o spotkaniu z ówczesnym szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem.
Prokuratura chce postawić Krauzemu zarzut fałszywych zeznań i utrudniania śledztwa. Według adwokatów biznesmena, który od kilku miesięcy przebywa za granicą, nie można mu stawiać takich zarzutów, a podsłuchy nie mogą być dowodem w sprawie o fałszywe zeznania.
Cofnięcie nakazu zatrzymania Ryszarda Krauzego to m.in. efekt decyzji sądu, który 14 listopada uchylił środki zapobiegawcze wobec Kaczmarka, b. szefa policji Konrada Kornatowskiego i b. szefa PZU Jaromira Netzla, również podejrzanych o utrudnianie śledztwa ws. przecieku z akcji CBA - poinformowała prokuratura.
Od października na rozpoznanie w prokuraturze czeka wniosek obrony Krauzego o umorzenie jego sprawy. (mg)