ŚwiatKaliningrad świętuje 750-lecie

Kaliningrad świętuje 750-lecie

Sesją Dumy Kaliningradzkiej z udziałem delegacji władz partnerskich regionów z zagranicy rozpoczęły się w piątek uroczyste obchody jubileuszowe z okazji 750-lecia Kaliningradu.

01.07.2005 | aktual.: 01.07.2005 15:27

Piątkowe uroczystości rocznicowe w Kalinigradzie są poświęcone roli i znaczeniu samorządu.

Sejmik warmińsko-mazurski reprezentuje na uroczystościach w Kaliningradzie jego przewodniczący Miron Sycz, który wystąpił na forum Dumy. Województwo warmińsko-mazurskie graniczy z należącym do Rosji obwodem kaliningradzkim.

Sycz poinformował, że podczas swego wystąpienia wyraził żal i ubolewanie z powodu niezaproszenia na uroczystości rocznicowe w Kaliningradzie prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Zaproszenie polskiego prezydenta podniosłoby rangę wydarzenia, a także poprawiło polsko-rosyjskie relacje - powiedział Sycz. Podkreślił, że w rozmowach kuluarowych przedstawiciele kaliningradzkiej Dumy zaznaczali, że nie mają wpływu na taki przebieg wydarzeń.

Prezydent Władimir Putin zaprosił do Kaliningradu 3 lipca jedynie kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera oraz prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. Niezaproszenie przywódców państw sąsiadujących z obwodem, Polski i Litwy, uznano w Warszawie i Wilnie za "niezrozumiałe".

Do Kaliningradu z Warmii i Mazur pojechali także marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Andrzej Ryński oraz wicewojewoda Hanna Mikulska-Bojarska.

W Kaliningradzie są przedstawiciele województwa podlaskiego, m.in. wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku. Wiceprezydent Białegostoku Krzysztof Sawicki powiedział, że odbyło się spotkanie samorządowe z udziałem czterdziestu miast współpracujących z Kaliningradem.

Ponadto z Polski byli przedstawiciele m.in. Gdańska i Torunia. Jak podał Sawicki, z Kaliningradem współpracuje dziewięć polskich miast. Zaznaczył, że spotkanie miało charakter okolicznościowy, a wystąpienia - kurtuazyjny i sprowadzały się do składania gratulacji władzom Kaliningradu z okazji jubileuszu. Akcentów politycznych nie było - powiedział Sawicki.

Według Sycza, mieszkańcy Kaliningradu tłumnie bawią się na ulicach miasta. Podczas obchodów, które będą trwały do niedzieli, zaplanowano wiele festynów i koncertów, a centrum miasta zostało zamknięte dla ruchu samochodowego.

Kaliningrad, do 1946 Koenigsberg, założyli Krzyżacy w 1255 r. u ujścia Pregoły do Zalewu Wiślanego. Od r. 1457 (po opanowaniu przez Polaków Malborka) był siedzibą mistrzów krzyżackich, od 1525 r. książąt pruskich. Należał do Prus, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 r. do Rzeszy Niemieckiej. W kwietniu 1945 r. miasto opanowały wojska radzieckie.

Na konferencji poczdamskiej Koenigsberg wraz z okolicami (obwód kaliningradzki) przyznano ZSRR. Władze radzieckie zmieniły nazwę miasta na Kaliningrad od nazwiska b. przewodniczącego prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina (1875-1946).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)