PolskaKalendarz wyborów prezydenckich

Kalendarz wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie 2005 odbędą się 9 października. Przedtem Państwowa Komisja Wyborcza musi m.in. zarejestrować kandydatów, powołać okręgowe komisje wyborcze, a kampanie prowadzone przez komitety poszczególnych kandydatów, muszą się skończyć do 7 października.

09.08.2005 | aktual.: 12.10.2005 11:40

Komitety wyborcze powinny zgłosić się do Państwowej Komisji Wyborczej, która będzie je rejestrować do 15 sierpnia. W wyborach prezydenckich uczestniczyć mogą tylko komitety wyborcze wyborców, co oznacza, że aby zarejestrować komitet w PKW trzeba zebrać co najmniej 1000 podpisów popierających kandydata danego komitetu.

Po zarejestrowaniu się, komitety będą zbierać 100 tys. podpisów z poparciem dla kandydata na prezydenta, a następnie zgłoszą go do PKW. Komitety mają czas do 25 sierpnia do godziny 24.00. na zgłoszenie do PKW swego kandydata na prezydenta.

Kandydat musi m.in. być obywatelem polskim, mieć ukończone 35 lat i pełnię praw wyborczych. PKW zarejestruje takiego kandydata, jeżeli przy zgłaszaniu go nie naruszono przepisów ordynacji.

Tego samego dnia - 25 sierpnia - upłynie termin powołania przez PKW okręgowych komisji wyborczych. Do 4 września Komisja musi podać do wiadomości publicznej informacje o granicach i numerach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas do 9 września, aby zgłosić kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Tego samego dnia upływa termin zgłaszania przez armatorów wniosków o utworzenie na polskich statkach morskich obwodów głosowania.

Do 18 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą powołać obwodowe komisje wyborcze, a PKW podać informacje o numerach i granicach obwodów głosowania za granicą i siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w których głosować będą Polacy pozostający poza krajem.

Od 18 do 25 września żołnierze zasadniczej lub okresowej służby wojskowej, ratownicy odbywający służbę zasadniczą w obronie cywilnej, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, będą mieli czas na składanie wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w miejscowości, w której odbywają służbę.

Do 19 września ma nastąpić podanie do wiadomości publicznej danych o kandydatach. 7 października do godziny 24.00 kampanie wyborcze prowadzone przez komitety poszczególnych kandydatów muszą być zakończone.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)