Kalendarium wydarzeń od upadku Saddama Husajna
Iracka Rada Zarządzająca podpisała tymczasową konstytucję, torując tym samym drogę do przejęcia przez Irakijczyków 30 czerwca suwerennej władzy od dwóch państw okupacyjnych, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
08.03.2004 13:55
Poniżej chronologia wydarzeń w Iraku od zakończenia wojny:
2003
1. 9 kwietnia - Wojska amerykańskie wkraczają do centrum Bagdadu. Marines i wiwatujący Irakijczycy zrzucają z cokołu 12-metrowy posąg Saddama Husajna na jednym z głównych placów miasta. Reżim saddamowski upada, w kraju nastaje kilka tygodni chaosu i szabrownictwa. 1 maja prezydent George W. Bush ogłasza zakończenie głównych walk.
2. 6 maja - Bush mianuje Paula Bremera, byłego ambasadora i dyrektora pionu walki z terroryzmem w Departamencie Stanu, cywilnym administratorem Iraku.
3. 13 lipca - W Bagdadzie inauguracyjne posiedzenie 25-osobowej irackiej Rady Zarządzającej, wyłonionej w trakcie konsultacji Bremera z politykami i działaczami antysaddamowskimi.
4. 22 lipca - Żołnierze amerykańscy zdobywają szturmem willę w Mosulu i zabijają broniących się w niej synów Saddama Husajna, Udaja i Kusaja, za których głowę wyznaczono po 15 mln dolarów nagrody.
5. 19 sierpnia - Eksplozja ciężarówki-pułapki przed siedzibą ONZ w Bagdadzie zabija 22 osoby, w tym głównego wysłannika ONZ Sergio Vieirę de Mello.
6. 29 sierpnia - W eksplozji samochodu-pułapki w Nadżafie ginie przeszło 80 osób, w tym czołowy przywódca irackich szyitów, ajatollah Mohammad Bakir al-Hakim.
7. 3 września - Dywizja wielonarodowa pod polskim dowództwem przejmuje odpowiedzialność za środkowo-południową strefę stabilizacyjną. Wcześniej (12 lipca) inna dywizja wielonarodowa, dowodzona przez Brytyjczyków, obsadziła strefę południową. Za stabilizację pozostałych regionów (Bagdad oraz sunnickie tereny na zachód, południowy zachód i na północ od stolicy), odpowiadają Amerykanie.
8. 9 września - Rada Zarządzająca uzyskuje częściową legitymację międzynarodową - jej przedstawiciel uczestniczy w spotkaniu ministrów państw Ligi Arabskiej w Kairze.
9. 21 września - Irak ogłasza daleko idące reformy gospodarcze, otwiera dla inwestorów zagranicznych wszystkie sektory z wyjątkiem naftowego.
10. 15 października - W całym Iraku zaczyna się wymiana dinarów z wizerunkiem Saddama Husajna na nowe banknoty.
11. 24 października - Na konferencji w Madrycie międzynarodowi dawcy pomocy obiecują na odbudowę Iraku w ciągu najbliższych czterech lat co najmniej 33 miliardy dolarów w postaci darowizn i pożyczek.
12. 13 grudnia - Żołnierze amerykańscy chwytają Saddama Husajna. Znaleźli go w podziemnej kryjówce w miejscowości Ad-Daur, niedaleko jego rodzinnego miasta, Tikritu.
2004
13. 15 stycznia - Tracą ważność banknoty z wizerunkiem Saddama.
14. 1 lutego - Co najmniej 101 osób ginie w Irbilu na północy kraju, gdy dwaj zamachowcy-samobójcy wysadzają się w siedzibach dwóch głównych ugrupowań kurdyjskich.
15. 19 lutego - Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan ogłasza, że jest za mało czasu, by przeprowadzić w Iraku wybory powszechne przed 30 czerwca, kiedy Amerykanie mają przekazać władzę Irakijczykom.
16. 2 marca - Skoordynowane ataki terrorystyczne przy użyciu moździerzy, ukrytych bomb i zamachowców-samobójców, dokonane w Karbali i w Bagdadzie podczas tłumnych obchodów szyickiego święta Aszury, zabijają co najmniej 181 osób i ranią 553.
17. 8 marca - Iracka Rada Zarządzająca podpisuje tymczasową konstytucję.