ŚwiatKalendarium wydarzeń od upadku Saddama Husajna

Kalendarium wydarzeń od upadku Saddama Husajna

Iracka Rada Zarządzająca podpisała tymczasową konstytucję, torując tym samym drogę do przejęcia przez Irakijczyków 30 czerwca suwerennej władzy od dwóch państw okupacyjnych, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Poniżej chronologia wydarzeń w Iraku od zakończenia wojny:

2003

1. 9 kwietnia - Wojska amerykańskie wkraczają do centrum Bagdadu. Marines i wiwatujący Irakijczycy zrzucają z cokołu 12-metrowy posąg Saddama Husajna na jednym z głównych placów miasta. Reżim saddamowski upada, w kraju nastaje kilka tygodni chaosu i szabrownictwa. 1 maja prezydent George W. Bush ogłasza zakończenie głównych walk.

2. 6 maja - Bush mianuje Paula Bremera, byłego ambasadora i dyrektora pionu walki z terroryzmem w Departamencie Stanu, cywilnym administratorem Iraku.

3. 13 lipca - W Bagdadzie inauguracyjne posiedzenie 25-osobowej irackiej Rady Zarządzającej, wyłonionej w trakcie konsultacji Bremera z politykami i działaczami antysaddamowskimi.

4. 22 lipca - Żołnierze amerykańscy zdobywają szturmem willę w Mosulu i zabijają broniących się w niej synów Saddama Husajna, Udaja i Kusaja, za których głowę wyznaczono po 15 mln dolarów nagrody.

5. 19 sierpnia - Eksplozja ciężarówki-pułapki przed siedzibą ONZ w Bagdadzie zabija 22 osoby, w tym głównego wysłannika ONZ Sergio Vieirę de Mello.

6. 29 sierpnia - W eksplozji samochodu-pułapki w Nadżafie ginie przeszło 80 osób, w tym czołowy przywódca irackich szyitów, ajatollah Mohammad Bakir al-Hakim.

7. 3 września - Dywizja wielonarodowa pod polskim dowództwem przejmuje odpowiedzialność za środkowo-południową strefę stabilizacyjną. Wcześniej (12 lipca) inna dywizja wielonarodowa, dowodzona przez Brytyjczyków, obsadziła strefę południową. Za stabilizację pozostałych regionów (Bagdad oraz sunnickie tereny na zachód, południowy zachód i na północ od stolicy), odpowiadają Amerykanie.

8. 9 września - Rada Zarządzająca uzyskuje częściową legitymację międzynarodową - jej przedstawiciel uczestniczy w spotkaniu ministrów państw Ligi Arabskiej w Kairze.

9. 21 września - Irak ogłasza daleko idące reformy gospodarcze, otwiera dla inwestorów zagranicznych wszystkie sektory z wyjątkiem naftowego.

10. 15 października - W całym Iraku zaczyna się wymiana dinarów z wizerunkiem Saddama Husajna na nowe banknoty.

11. 24 października - Na konferencji w Madrycie międzynarodowi dawcy pomocy obiecują na odbudowę Iraku w ciągu najbliższych czterech lat co najmniej 33 miliardy dolarów w postaci darowizn i pożyczek.

12. 13 grudnia - Żołnierze amerykańscy chwytają Saddama Husajna. Znaleźli go w podziemnej kryjówce w miejscowości Ad-Daur, niedaleko jego rodzinnego miasta, Tikritu.

2004

13. 15 stycznia - Tracą ważność banknoty z wizerunkiem Saddama.

14. 1 lutego - Co najmniej 101 osób ginie w Irbilu na północy kraju, gdy dwaj zamachowcy-samobójcy wysadzają się w siedzibach dwóch głównych ugrupowań kurdyjskich.

15. 19 lutego - Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan ogłasza, że jest za mało czasu, by przeprowadzić w Iraku wybory powszechne przed 30 czerwca, kiedy Amerykanie mają przekazać władzę Irakijczykom.

16. 2 marca - Skoordynowane ataki terrorystyczne przy użyciu moździerzy, ukrytych bomb i zamachowców-samobójców, dokonane w Karbali i w Bagdadzie podczas tłumnych obchodów szyickiego święta Aszury, zabijają co najmniej 181 osób i ranią 553.

17. 8 marca - Iracka Rada Zarządzająca podpisuje tymczasową konstytucję.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)