PolskaKalejdoskop gospodarczy - 20 czerwca
Kalejdoskop gospodarczy - 20 czerwca
Ministerstwo Finansów przyjęło w wersji roboczej założeń makroekonomicznych do budżetu na przyszły rok wzrost deficytu ekonomicznego do 4,9% PKB z 4,8% PKB w 2002 roku -
podało w czwartek źródło rządowe.
20.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
- Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła liczne nieprawidłowości w wydawaniu pozwoleń na budowę oraz pozwoleń na użytkowanie obiektów budowlanych - poinformował w czwartek wiceprezes NIK, Zbigniew Wesołowski.
- Główny Urząd Nadzoru Budowlanego sprawdził sytuację w 13 województwach i nie stwierdził aż tak rażących nieprawidłowości jak podał NIK - poinformował w czwartek główny inspektor nadzoru budowlanego, Andrzej Urban.
- Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działalność Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
- Rząd nie poprze żadnych projektów ustaw zmierzających do ograniczenia niezależności NBP - oświadczył premier Leszek Miller po czwartkowym spotkaniu z doradcami inwestycyjnymi.
- Wniosek zarządu Stoczni Szczecińskiej o jej upadłość nie spełnia wymogów formalnych i musi być uzupełniony - taka jest decyzja sądu.
- Prezes holdingu Stocznia Szczecińska Porta Holding Andrzej Stachura zrezygnował ze swej funkcji. Jego pisemną rezygnację przyjęła Rada Nadzorcza. Nowym prezesem został dotychczasowy wiceprezes Zbigniew Stypa.
- Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o pomocy publicznej, która zakłada stworzenie instytucji programów pomocowych oraz obniżenie kwoty pomocy, po której obowiązkowe będzie sprawdzenie jej wykorzystania.
- Sejm uchwalił w czwartek nowe Prawo dewizowe, uwzględniając poprawkę rekomendowaną przez sejmową Komisję Europejską przewidującą, że w kantorach można będzie wymieniać jednorazowo waluty o wartości do 20 tys. euro.
- Sejm przyjął w czwartek informację o polityce rolnej rządu przedstawioną przez wicepremiera i ministra rolnictwa Jarosława Kalinowskiego.
- Senat nie wprowadził w czwartkowym głosowaniu żadnych poprawek do Kodeksu celnego przewidującego połączenie w ramach jednej struktury kontroli skarbowej i celnej.
- Senat wprowadził w czwartek poprawkę do ustawy o regulacji rynku mleka, która zakłada stosowanie dopłat jedynie do mleka klasy ekstra a nie, jak uchwalił Sejm, dopłat do mleka pierwszej klasy i klasy ekstra.
- Senat nie wprowadził w czwartkowym głosowaniu poprawek do nowelizacji ustawy Prawo działalności gospodarczej i ustawy o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz ustawy trafią do podpisu prezydenta.
- Senator Zdzisława Janowska z Unii Pracy złożyła wniosek, aby uznać za nieuczciwą konkurencję utrudnianie dostępu do rynku poprzez sprzedaż towarów i usług w obiektach handlowych bez marży handlowej.
- UKIE wycofa swoją opinię o niezgodności ustawy Prawo lotnicze z przepisami unijnymi - poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Piłat. Warunkiem jest jednak przyjęcie przez Senat, a następnie przez Sejm, dwóch poprawek.
- Zarząd spółki H.Cegielski-Poznań zaproponował w czwartek związkom zawodowym zwolnienie ok. 300 osób oraz obniżenie pensji pracownikom.
- Marszałek Sejmu Marek Borowski uważa, że poselskie propozycje zmian w ustawie o NBP mogą zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, jeśli taka ustawa zostanie uchwalona. (an)