PolskaKalata zapowiada wizytacje w domach pomocy społecznej

Kalata zapowiada wizytacje w domach pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej Anna
Kalata zapowiada wizytowanie domów pomocy społecznej (DPS), by
podczas rozmów z pensjonariuszami dowiedzieć się, co należałoby
poprawić w funkcjonowaniu ośrodków. Wizyty mają związek m.in. z
ujawnianiem przez media przypadków niewłaściwych warunków dla
pensjonariuszy w DPS-ach.

Jak przypomniała podczas spotkania z dziennikarzami, rząd we wtorek przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Zakłada ona wydłużenie do 2009 r. terminu dostosowania domów pomocy społecznej (DPS) i placówek opiekuńczo-wychowawczych do nowych standardów (m.in. dotyczących powierzchni, przypadającej na jednego pensjonariusza, liczby personelu, przystosowania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, zainstalowania wind w każdym ośrodku).

Zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej termin realizacji programów naprawczych w DPS-ach mija z końcem 2006 roku. _ Istnieje 795 domów pomocy społecznej, z których blisko 200 nie osiągnęło wymaganych standardów_ - poinformowała Kalata. W placówkach w całym kraju przebywa ok. 80 tys. osób.

Minister dodała, że projekt noweli przewiduje, iż DPS-y, które nie osiągną standardów, od 2007 r. nie będą mogły podwyższać opłat za pobyt w placówce, zaś od 2008 r. nie będą mogły przyjmować nowych pensjonariuszy.

Podkreśliła, że media ujawniają kolejne przypadki niewłaściwych warunków lub opieki w DPS-ach. Np. w kwietniu po publikacji "Faktu", prokuratura w Krakowie wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia pensjonariuszy domu pomocy społecznej przez troje studentów pielęgniarstwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego; podczas praktyk mieli oni dla zabawy upokarzać starsze osoby.

Klata, wyjaśniła, że kontrole w DPS-ach należą do kompetencji wojewodów, jednak z powodu zbyt małej liczby urzędników, nie zawsze są przeprowadzane.

Zapowiedziała, że osobiście zamierza wizytować DPS-y, aby dowiedzieć się od pensjonariuszy, co należałoby poprawić w funkcjonowaniu ośrodków. Rozważamy, aby te wizyty były niezapowiedziane, ponieważ chcemy uniknąć "malowania trawy na zielono" - dodała.

Jak podkreśliła minister, przygotowywana jest także nowelizacja ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, aby podnieść rangę tych osób. Dodała, że są pieniądze na szkolenia dla pracowników socjalnych, a resort pracy będzie starał się uruchomić z rezerw budżetowych środki na podwyżki dla tej grupy zawodowej.

Minister poinformowała także, że w grudniu powinny być przyjęte założenia do ustawy o emeryturach pomostowych, nad której przygotowaniem pracuje resort. Zaznaczyła, że resort skłania się do utrzymania obowiązującej obecnie listy zawodów, które uprawniają do przejścia na emeryturę pomostową, jednak dodała, że "pojawiają się głosy, iż niezbędne jest ograniczenie takiej listy".

Kalata poinformowała ponadto, że przygotowany przez resort pracy projekt ustawy o waloryzacji rent i emerytur znajduje się już w komitecie rady ministrów, zaś rząd powinien zająć się nim jeszcze w listopadzie.

Dodała, że resort pracy chce, aby waloryzacja była naliczana według wskaźnika inflacji powiększonego o 20 proc. wskaźnika wzrostu płac, zaś minister finansów chce, aby waloryzacja uwzględniała 5% tego wskaźnika.

Kalata poinformowała, że czeka na spotkanie z minister finansów w tej sprawie i przypomniała, że w przyszłorocznym budżecie brakuje 660 mln zł na realizację projektu resortu pracy.

Minister pracy odniosła się także do prac nad umową społeczną. Jak poinformowała, pod koniec listopada do partnerów społecznych powinny trafić przygotowywane właśnie projekty określające cele i priorytety umowy, zaś umowa według przyjętego harmonogramu ma być podpisana w maju lub czerwcu 2007 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)