Kaczyński stawia na rozwój przez pracę
Kandydat PiS na prezydenta Lech
Kaczyński opowiedział się za
utrzymaniem i rozwojem - jak mówił - dobrze zorganizowanego
przemysłu ciężkiego, który daje pracę milionom Polaków.
Kaczyński podkreślał, że w swoim programie stawia na rozwój
przez pracę.
Jestem zwolennikiem czegoś, co nazywa się rozwojem przez pracę. W kraju, gdzie jest dziś blisko 18% bezrobocie, po prostu nie ma innego wyjścia - powiedział Kaczyński, który uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę - za ok. 410 mln zł - nowej baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.
Kandydat na prezydenta wyjaśniał, że elementem "rozwoju przez pracę" są właśnie takie inwestycje, jak w dąbrowskiej koksowni. Zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem będzie wspierał działania na rzecz finalizacji procesu tworzenia z udziałem tego zakładu silnej grupy węglowo-koksowej, która będzie koncernem liczącym się w skali europejskiej, o polskim kapitale.
Jest szansa na potężne polskie konsorcjum. Nie mówię, że w Polsce ma nie być obcego kapitału. Odwrotnie, ten kapitał nam jest potrzebny, Polsce są potrzebne inwestycje. Ale nie może być tak, żeby nie było także polskich potężnych konsorcjów, koncernów. Tu jest szansa, że tego rodzaju koncern powstanie. Jako Polak jestem z tego niezmiernie dumny - powiedział Kaczyński.
Jego zdaniem, dobrze zorganizowany przemysł jest potrzebny Polsce na równi z innymi sektorami gospodarki. Polsce potrzebne są banki, zakłady ubezpieczeniowe, najwyższe technologie informatyczne. To wszystko jest niezbędne, ale Polsce potrzebny jest też dobrze zorganizowany przemysł, bo on daje pracę milionom Polaków i miejmy nadzieję, że za kilka lat będzie dawał tej pracy dużo więcej niż dziś - podkreślał kandydat.
Przypomniał, że górnictwo i branże pokrewne są obecnie zyskowne, pozostając w rękach państwa. Ci, którzy chcieli wszystko likwidować lub wszystko sprzedawać, nie mieli racji. Górnictwo w Polsce nie jest prywatne, a kryzys przetrwało - zaznaczył.
Kaczyński przypomniał, że w trwającej kampanii wyborczej przyjechał do woj. śląskiego czwarty raz. Podkreślał znaczenie tego regionu oraz to, że jego historia w ostatnich latach obrazuje znamienny proces, polegający na uzdrowieniu sytuacji w śląskim przemyśle, mimo głosów nawołujących do likwidacji większej części górnictwa i związanych z nim branż.
Mogą być miasta bardziej i mniej przemysłowe, ale nie może być miast, gdzie przemysłu nie ma w ogóle, bo to powoduje, że pewna część ludzi nie ma pracy. Jeżeli chcemy, aby w regionie Śląska było mniejsze bezrobocie, mniej biedy, a więcej dostatku, to musimy tego typu inwestycje zaczynać - tłumaczył Kaczyński.
Jego zdaniem, przemysł ciężki musi istnieć nie tylko po to, aby ludzie mieli pracę, ale także dla prawidłowego rozwoju kraju.
Pytany przez dziennikarzy o przebieg kampanii wyborczej i stosowanie w niej tzw. czarnego PR-u, kandydat na prezydenta zadeklarował, że jego sztab nigdy nie posunie się w kampanii do kłamstw, co zarzucił Platformie Obywatelskiej. Ja mogę powiedzieć jedno: my na pewno nie posuniemy się do kłamstw, a ze strony PO kłamstw była olbrzymia ilość - powiedział.
Pytany o swoje podróże wyborcze po Polsce Kaczyński, który wybiera się do Rzeszowa, podkreślił, że jest kandydatem na prezydenta, mającym poparcie różnych grup społecznych, a PiS jest partią - jak mówił - typowo ogólnonarodową, która ma poparcie we wszystkich grupach społecznych. Zadeklarował, że jako prezydent nie będzie związany z PiS.
Nie zamierzam być związany, jeśli wygram wybory prezydenckie. Prezydentowi to, moim zdaniem, nie wypada. Taki jest charakter tego urzędu w Polsce; mógł być inny, wtedy by wypadało - powiedział Kaczyński, podkreślając, że jest związany z PiS "na razie". Kandydat na prezydenta jest honorowym prezesem tej partii.