Trwa ładowanie...
d34wuiu

Kaczyński premierem po wyborach? "Prezes chce tego osobiście"

Scenariusz, że po zwycięskich dla PiS wyborach, Jarosław Kaczyński obejmie tekę premiera jest coraz bardziej realny. – Przede wszystkim chce tego prezes PiS, a to wystarczająca rekomendacja – mówi nam jeden z czołowych polityków z otoczenia szefa partii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według rozmówców WP, to Jarosław Kaczyński obejmie tekę premiera po wyborach
Według rozmówców WP, to Jarosław Kaczyński obejmie tekę premiera po wyborach (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d34wuiu

- Wszystko zależy od wyników wyborów. Jeśli PiS wygrałby znacząco i miałby zdecydowaną samodzielną większość, prezes stanąłby na czele rządu. Wtedy, np. Mateusz Morawiecki mógłby być wicepremierem, który zająłby się sprawami finansowymi i gospodarczymi w rządzie. A także reprezentowałby Polskę na zagranicznym forum – mówi nam nasze źródło.

I jak dodaje, byłoby to dla Kaczyńskiego spełnienie politycznych ambicji. - W wyborach 2015 r. przekonano prezesa, żeby nie był twarzą kampanii wyborczej. Wystawiono kandydaturę Beaty Szydło na premiera. Manewr się powiódł. W wyborach samorządowych prezes był aktywny, w wyborach do Parlamentu Europejskiego również. Sondaże wskazują, że idziemy po zwycięstwo. Nie ma powodu, dla którego, prezes nie angażowałby się w kampanię i po wyborach miałby nie stanąć na czele rządu – mówi nam nasz informator.

Zobacz także: Kaczyński o „ofensywie zła”. Jest reakcja wicemarszałek Sejmu

Politycy PiS już zaczęli testować, jak przyjmie się w opinii publicznej kandydatura Jarosława Kaczyńskiego na premiera. Na początku lipca w tygodniku "Wprost" mówił o tym były wicemarszałek Senatu, europoseł Adam Bielan.

d34wuiu

Kampania z Kaczyńskim i Morawieckim

W rozmowie z "Wprost" Bielan stwierdza, że objęcie teki premiera przez Kaczyńskiego po wygranych wyborach parlamentarnych byłoby "oczywiste". – Ja osobiście chciałbym, żeby Jarosław Kaczyński został jeszcze premierem. To jednak zależy od sytuacji politycznej w następnej kadencji – stwierdził Bielan.

Jak wynika z ustaleń WP, twarzą kampanii wyborczej będzie nadal premier Mateusz Morawiecki. To on będzie jeździł po całej Polsce i przekonywał wyborców do oddania głosu na PiS. Ale w wielu miejscach pojawi się razem z nim prezes Kaczyński.

Dyskusji na temat ewentualnego objęcia teki premiera przez szefa PiS na spotkaniach z wyborcami jednak nie będzie. Kampanijni stratedzy Prawa i Sprawiedliwości zdają sobie sprawę, że nie powinno się przed wyborami rozmawiać o podziale stanowisk w przyszłym rządzie. Ale również doskonale zdają sobie sprawę, że Kaczyński nie jest w oczach opinii publicznej dobrze postrzegany.

d34wuiu

Według ostatniego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", niechętni kandydaturze Kaczyńskiego na premiera są Polacy. Większość badanych w sondażu dla gazety nie chciało, aby po wygranych przez PiS wyborach Kaczyński został szefem rządu. Takiego zdania jest 57 proc. respondentów. Kandydaturę poparło 23 proc. ankietowanych. "Nie wiem" - odpowiedziało 20 proc.

Trudno powiedzieć coś na pewno

W marcu tego roku, przed wyborami do europarlamentu, w wywiadzie dla RMF FM, Kaczyński o swojej przyszłości politycznej mówił dyplomatycznie.

- Trudno w życiu społecznym powiedzieć coś na pewno, ale ja zdaję sobie sprawę, że za chwilę będę miał 70 lat - i oczywiście bywali i dużo starsi politycy pełniący różne wysokie funkcje, i w tej chwili są na scenie światowej nawet dużo, dużo starsi, ale ja też wiem, że w Polsce takiej tradycji gerontokratycznej nie ma - mówił mówił prezes PiS w RMF FM.

d34wuiu

- W Polsce kariery polityczne kończyły się na ogół w okolicach siedemdziesiątki, o ile nie przerwała ich przedtem śmierć albo jakieś inne wydarzenia. Biorę to pod uwagę. To nie oznacza, że się w tej chwili gdzieś wybieram, że chcę odchodzić, ale też uważam, że to, że ludzie o pokolenie ode mnie młodsi przejmują ster, czy już przejęli w wielu wypadkach ster, to jest zjawisko dobre - powiedział Kaczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34wuiu

Podziel się opinią

Share

d34wuiu

d34wuiu
Więcej tematów