Trwa ładowanie...

Kaczyński: Polska wsi i małych miast zmieni się ogromnie

W niedzielę w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński promował Polski Ład. W swojej przemowie podkreślił m.in, że "to przede wszystkim plan dogonienia Europy do końca tej dekady".

Share
Kaczyński: Jeśli zrealizujemy Polski Ład, to Polska wsi i małych miast w ciągu tej dekady zmieni się ogromnie
Kaczyński: Jeśli zrealizujemy Polski Ład, to Polska wsi i małych miast w ciągu tej dekady zmieni się ogromnieŹródło: PAP, Fot: Artur Reszko
d13p84w

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania w Wysokiem Mazowieckiem w województwie podlaskim mówił o nowym wyzwaniu, które stoi przed Polską. - Trzeba się odbudowywać, ale przede wszystkim trzeba się budować, to jest przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady Europy, w sensie przeciętnej europejskiej, jeżeli chodzi o dochód na głowę, dochód liczony w sile nabywczej, czyli ten realny dochód na głowę - mówił prezes Kaczyński.

- My w tej chwili jesteśmy na poziomie 77 proc. takiego dochodu. To jest dużo, dużo więcej niż w chwili, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, ale to jest też ciągle za mało – zaznaczył lider PiS.

d13p84w

Polska w ciągu dekady ma stać się płatnikiem Unii Europejskiej

- Jest w naszym narodzie, także w tej jego części, w tej jego większości, która mieszka na wsi, w mniejszych ośrodkach, ogromny potencjał - mówił prezes. - Trzeba go wykorzystać, ale to się nie może stać w sposób niezorganizowany i to się nie może stać bez wsparcia ze strony państwa, chociaż oczywiście inicjatywa oddolna, zarówno czysto gospodarcza, jak ta ze strony samorządów, jest tutaj ogromnie ważna – podkreślał lider partii rządzącej.

- Mamy do dyspozycji 770 miliardów złotych z Unii Europejskiej i mamy do tego własne środki. Razem to będzie dobrze przeszło bilion złotych na kolejne siedem lat, czyli tzw. perspektywę budżetową i jeśli dobrze to wykorzystamy, jeżeli będziemy korzystali ze wszystkich sił, jakie mamy, to można powiedzieć, że to są siły wystarczające do tego, żeby dokonać tego naprawdę dużego skoku, żeby gdzieś koło 2029, może 2030, ostatecznie 2031 roku Polska była już na tym poziomie, który uczyni nas w Unii Europejskiej płatnikiem, to znaczy tym, który więcej płaci, niż dostaje - przekonywał lider Prawa i Sprawiedliwości. Dodał przy tym, że "to zapewni nam nowy status, a przede wszystkim bardzo podniesie nam poziom życia i siłę naszego państwa".

ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk wraca do gry? Senator PiS Jan Maria Jackowski: to byłoby wyzwanie

Kaczyński przedstawił założenia Polskiego Ładu

Prezes Kaczyński odniósł się także do poszczególnych projektów Polskiego Ładu. Omawiając kwestie dotyczące służby zdrowia, zdradził, ile środków finansowych rząd zamierza przeznaczyć na jej rozwój w najbliższych latach. - Mieliśmy plany, by dojść do 6 proc. PKB na służbę zdrowia. Chcemy dojść do tego już w 2023 roku. A za kilka lat już 7 proc. PKB, które będzie przecież rosło, czyli krótko mówiąc dużo, dużo więcej, niż mamy w tej chwili - powiedział Kaczyński.

d13p84w

Następnie lider PiS przedstawił plany związane z projektem 40 plus. - Czyli badanie wszystkich obywateli naszego kraju, którzy ukończyli 40 lat, bo to jest wiek jeszcze młody, ale jednak już warto wtedy zobaczyć, czy coś złego w organizmie się nie dzieje – mówił Kaczyński. Podkreślił przy tym, że istotne będzie zbudowanie dużej sieci kardiologicznej i onkologicznej.

W przemówieniu nawiązał także do kwestii obniżki podatków. - To 30 tysięcy wolnych od opodatkowania dla każdego. To jest coś ogromnie zmieniającego naszą sytuację. Często pada zarzut, że ktoś na tym straci. Otóż dla sześciu milionów ludzi to będzie neutralne, a tylko dla niewielkiej grupy, nie większej niż 10 proc., ale pewnie znaczniej mniejszej, to będzie rzeczywiście oznaczało większe podatki. (...) To jest po prostu wyraz sprawiedliwości - zaznaczył prezes.

Odnośnie założeń Polskiego Ładu w kwestii polityki mieszkaniowej mówił z kolei, że "to gwarancja na 100 tys. wkładu dla młodych ludzi do 40. roku życia". - To znaczy, że ten ogromny kłopot ze zgromadzeniem środków własnych, jeżeli się chce oszczędzać na mieszkanie, zostanie w ten sposób przełamany - podkreślił lider PiS.

d13p84w

Istotnym elementem Polskiego Ładu - jak dodał - będzie także zniesienie tzw. śmieciówek. - To chodzi głównie o młode pokolenie, bo to ci ludzie pracują na tych umowach, bez urlopu, beż żadnych ubezpieczeń, bez tych wszystkich elementów, które zapewniają jakieś bezpieczeństwo - powiedział prezes Kaczyński.

Lider PiS podkreślił znaczenie małych miast i wsi

W swoim przemówieniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył szczególną rolę małych miast i wsi. Powiedział przy tym, że środki finansowe z Polskiego Ładu będą przeznaczone na ich cyfryzację. Mówił też o stworzeniu w każdej gminie e-okienka, które pomoże i ułatwi załatwienie wielu formalności dotyczących rolnictwa i działalności rolnej.

Lider Prawa i Sprawiedliwości dodał też, że Polski Ład zakłada wsparcie i szereg ułatwień w zakresie tworzenia firm przetwórstwa rolno-spożywczego. - Będziemy także tworzyli mechanizmy, by droga od pola do stołu została radykalnie skrócona. I będziemy paszportować żywność, żeby ta polska była rzeczywiście polska - zaznaczył prezes Kaczyński. Dodał, że droga ta kontrolowana będzie za pośrednictwem m.in. instrumentów cyfrowych. - Będzie także mechanizm oparty o sputniki po to, żeby kontrolować sytuację na polach – powiedział.

Za pośrednictwem cyfryzacji będzie także wspierana procedura sprzedaży i dzierżawy ziemi Skarbu Państwa. Dodał też, że w gminnych bibliotekach powstaną miejsca, w których każdy potrzebujący będzie mógł edukować się w zakresie cyfryzacji i technologii.

d13p84w

- Jeśli zrealizujemy Nowy Polski Ład, jeśli ci, którzy zajmują się dzisiaj dywersją przeciwko naszym interesom, tego nie uniemożliwią, to Polska wsi i małych miast w ciągu tej dekady naprawdę zmieni się ogromnie – przekonywał w niedzielę na Podlasiu prezes Kaczyński.

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13p84w

Podziel się opinią

Share
d13p84w
d13p84w
Więcej tematów