Trwa ładowanie...

K2 zdobyte zimą przez Szerpów. "Tyle lat nosili plecaki innym wspinaczom"

Szczyt K2 został zdobyty po raz pierwszy zimą przez Nepalczyków. "Jesteśmy właśnie świadkami historii" - napisała Martyna Wojciechowska. To przełomowe wydarzenie himalaistyczne skomentowało także wiele innych gwiazd, dziennikarzy, miłośników gór, a także polityków.
Share
K2 zdobyte przez Nepalczyków
K2 zdobyte przez Nepalczyków Źródło: Facebook.com, Nirmal Purja
d26lq0e

Szerpowie w sobotę po raz pierwszy w historii zdobyli zimą K2. Do tej pory był on jednym z niezdobytych ośmiotysięczników.

To oni zdobyli po raz pierwszy K2 zimą: Nirmal "Nims" Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Dawa Tempa Sherpa, Pem Chhiri Sherpa Mingma G, Kilu Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa, Sona Sherpa.

"Zrobiliśmy to. Nepalscy wspinacze zdobyli szczyt K2 o godzinie 17 czasu lokalnego. To pierwsze wejście na drugą najwyższą górę świata zimą, najniebezpieczniejszą porą roku" - powiedział Chhang Dawa Sherpa w sobotę po godzinie 12 (czasu polskiego). Kierownik wyprawy podkreślił, że na szczycie stanęło 10 osób.

d26lq0e

Zobacz także: Mróz i śnieżyce. Tak z zimą zmaga się Europa

K2 zdobyte zimą przez Nepalczyków. Polacy gratulują sukcesu

Martyna Wojciechowska, znana polska podróżniczka, na Instagramie odniosła się do sukcesu Nepalczyków. "Jesteśmy właśnie... świadkami historii" - napisała. "Tuż przed szczytem ekipy zaczekały na siebie, żeby w 10 osób wejść razem. To jest przykład współpracy, można się od nich uczyć!" - podkreśliła podróżniczka.

d26lq0e

Wojciechowska dodała także, że "bez Szerpów eksploracja Himalajów i Karakorum nie byłaby w ogóle możliwa, więc dziś dzień ich triumfu!".

Do sukcesu Nepalczyków odniosła się także w mediach społecznościowych Agnieszka Woźniak-Starak. "Zrobili to!!!. Szerpowie z Nepalu, czyli ci, którzy zwykle towarzyszyli i pomagali w wyprawach innym. Zdobyli K2! Mega" - napisała dziennikarka.

Pod wrażeniem wyczynu Szerpów była także Anna Kalczyńska. Dziennikarka napisała: "Wow. Wspaniale, że razem, wspaniale, że właśnie Nepalczycy. Symbolicznie - ludzie, którzy tyle lat nosili plecaki wszystkim wspinaczom świata".

d26lq0e

Popularna grupa Tatromaniak napisała natomiast: "Trzy różne ekipy, w sumie 10 osób razem na szczycie. Temat zamknięty. K2 zdobyte zimą".

Miłośniczka gór, dziennikarka Paulina Krupińska, napisała: "Ludzie podróżowali na księżyc, zdobyli Antarktydę, podbijali świat, zdobywali inne ośmiotysięczniki, ale zimą na szczyt K2 jeszcze nikt nie dotarł".

Prowadząca "Dzień dobry TVN" dodała: "Zdobycie K2 zimą to będzie najprawdopodobniej jedno z największych osiągnięć wyzwań człowieka po zakończeniu złotej epoki eksploracji, podbijania przestrzeni i podbijania rzeczy niemożliwych".

Sukcesu grupie z Neapolu pogratulował także minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Glińsk. "K2 zdobyte zimą! Wielkie gratulacje dla Nepalczyków! Teraz najważniejsze, żeby bezpiecznie zeszli do bazy. A my podtrzymujemy wsparcie dla polskiego programu zimowego" - napisał w mediach społecznościowych polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26lq0e

Podziel się opinią

Share
d26lq0e
d26lq0e
Więcej tematów