Trwa ładowanie...

K2 zdobyte zimą. Nie żyje Sergi Mingote. "Góra wzięła coś w zamian"

Szczyt K2 zimą został zdobyty po raz pierwszy w historii świata przez Nepalczyków. Ten dzień nie jest jednak szczęśliwy dla wszystkich himalaistów. Zmarł Sergi Mingote, który brał udział w wyprawie Seven Summit Treks - drugim wydarzeniem odbywającym się w tym samym czasie na ośmiotysięczniku. Wspinacza próbowali ratować Polacy.

Share
K2 zdobyte zimą. Nie żyje Sergi Mingote
K2 zdobyte zimą. Nie żyje Sergi MingoteŹródło: Facebook.com, Chhang Dawa Sherpa
ds5lp04

Szczyt K2 liczy dokładnie 8611 metrów. Do soboty, 16 stycznia, był on jednym z niezdobytych ośmiotysięczników zimą. Do tej pory zimą nikomu nie udało zdobyć się Karakorum. Udało się to jednak w 2021 roku grupie z Nepalu.

Rekord zdobytej wysokości na tym szczycie do piątku wynosił 7650 metrów. Zdobyli go członkowie polskiej ekspedycji (Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko) w 2003 roku.

ds5lp04

W piątek grupa z Nepalu dotarła na wysokość 7800 metrów K2. W związku z tym rekord Polaków został pobity. Jednak to nie wystarczyło Nepalczykom. W sobotę zdobyli oni szczyt.

Zobacz także: Mróz i śnieżyce. Tak z zimą zmaga się Europa

K2 zdobyte zimą przez Nepalczyków

Zdobycie drugiej najwyżej góry na świecie rozpocząło się w nocy z piątku na sobotę (czasu polskiego). Po godzinie 7:00 Mingma Gaylje przekazał, że grupa ma już za sobą "Szyjkę Butelki", czyli wąski i stromy kuluar na wysokości ok. 8200 metrów. 2 godziny później, po 9:00, świat dowiedział się, że do celu zostało 200 metrów.

Po godzinie 11 Chhang Dawa Sherpa (jeden z kierowników wyprawy) przekazał, że liderzy wyprawy (najszybsi) mają zaczekać na resztę około 10 metrów od szczytu. Dzięki temu wszyscy członkowie zostali uznani za historycznych zwycięzców. Przypomnijmy, że gdy w Polsce była godzina 11, w Pakistanie zegary pokazywały 16, było więc ciemno i niebezpiecznie.

ds5lp04

"Zrobiliśmy to. Nepalscy wspinacze zdobyli szczyt K2 o godzinie 17 czasu lokalnego. To pierwsze wejście na drugą najwyższą górę świata zimą, najniebezpieczniejszą porą roku" - powiedział w sobotę po godzinie 12 (czasu polskiego) - Chhang Dawa Sherpa. Kierownik ekspedycji dodał także, że na szczycie stanęło 10 osób.

Nepalczycy, którzy zdobyli zimą K2 to: Nirmal "Nims" Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Dawa Tempa Sherpa, Pem Chhiri Sherpa Mingma G, Kilu Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa, Sona Sherpa. Zdobywcy K2 mają przed sobą też trudne zejście w ciemności.

K2 zdobyty. Nie żyje Sergi Mingote "Góra wzięła coś w zamian"

Strona Polskie Szczyty, powołując się na Alpine Adventure Guides, przekazała, że nie żyje Sergi Mingote. "Hiszpański himalaista brał udział w wyprawie Seven Summit Treks. Podczas dzisiejszej wspinaczki powyżej obozu C1 dostał ogromnym kamieniem, który spadał z wyższych partii i zleciał z nim kilkaset metrów do ABC" - czytamy.

Już wcześniej media informowały o wypadku Hiszpana. Himalaista miał spaść na wysokości pierwszego obozu. Media przekazały, że był on nieprzytomny i ewakuowany do szpitala. W akcję ratunkową włączył się m.in. włoski wspinacz Simone More oraz Polacy - Magdalena Gorzkowska i Oswald Pereira. Himalaisty nie udało się jednak uratować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ds5lp04

Podziel się opinią

Share
ds5lp04
ds5lp04
Więcej tematów