Trwa ładowanie...

Już wkrótce operacja wyzwolenia Mosulu. Erdogan zdradził datę

• Wkrótce dojdzie do operacji wyzwolenia Mosulu z rąk islamskich radykałów - zdradził prezydent Turcji • Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że stanie się to najprawdopodobniej 19 października • Przed wojną miasto liczyło około 2 milionów mieszkańców, w tej chwili około pół miliona
Share
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganŹródło: AFP, Fot: SIA KAMBOU
d2d80pe

Operacja wyzwolenia Mosulu - drugiego pod względem wielkości miasta Iraku - z rąk islamskich radykałów najprawdopodobniej rozpocznie się 19 października. Informację taką przekazał dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego z Nowego Jorku prezydent Turcji. - Musimy być gotowi. Najważniejsze, żeby Kurdowie i Arabowie współpracowali solidarnie - zaznaczył Recep Tayyip Erdoğan. Prezydent Turcji w Nowym Jorku wziął udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dwa tygodnie temu prezydent kurdyjskiej autonomii w północnym Iraku Masud Barzani przekazał, że odpowiednie porozumienie między Kurdami a rządem w Bagdadzie zostało uzgodnione. - Pozostało określić rolę lokalnych sunnickich i szyickich milicji w operacji - dodał.

Również generał Joseph Votel, odpowiedzialny za operacje wojskowe USA w regionie, podkreślił znaczenie, jakie porozumienie będzie miało dla ochrony grup etnicznych i religijnych w prowincji, której stolicą jest Mosul.

Drugie pod względem wielkości irackie miasto w rękach tzw. Państwa Islamskiego znajduje się od czerwca 2014 roku. Właśnie w nim jego przywódcy proklamowali powstanie kalifatu. Przed wojną miasto liczyło około 2 milionów mieszkańców, w tej chwili około pół miliona.

d2d80pe

Podziel się opinią

Share
d2d80pe
d2d80pe
Więcej tematów