Już wiadomo gdzie jest tajne więzienie CIA na Litwie
Po ujawnieniu przez amerykańską telewizję ABC News szczegółów potwierdzających istnienie tajnego więzienia CIA na Litwie, litewska telewizja LNK odkryła lokalizację domniemanego więzienie. Mieściło się ono prawdopodobnie w okolicach podwileńskiego miasteczka Niemenczyn, w znajdującym się tu ośrodku szkoleniowym tajnych służb specjalnych.
Jak ustalili dziennikarze LNK, ośrodek ten wybudowali Amerykanie. Potwierdzili to okoliczni mieszkańcy, którzy nawet zaprzyjaźnili się ze stacjonującymi tu "budowlanymi". Z ich relacji wynika, że byli to wyłącznie Amerykanie. Litwini nie byli dopuszczani teren budowy, ani też później po uruchomieniu ośrodka. Został on przekazany litewskim służbom specjalnym dopiero po 2006 roku. W ceremonii przejmowania obiektu prawdopodobnie uczestniczył ówczesny premier Gediminas Kirkilas.
LNK przypuszcza, że do 2005 roku Amerykanie mogli więzić w ośrodku szkoleniowym 8 terrorystów z Al-Kaidy. Wcześniej informowała o tym amerykańska telewizja ABC News. Z kolei rosyjski anglojęzyczny kanał Russia Tuday oraz niemiecka ZDF ustaliły, że domniemane tajne więzienie CIA na Litwie znajdowało się w odległości około 40 km. od Wilna w okolicach Rudziszek. Znajduje się tu postsowiecka baza wojskowa, gdzie mieści się dziś ośrodek szkoleniowy litewskich oddziałów antyterrorystycznych.
Od pojawienia się podejrzeń o istnieniu do 2005 roku na Litwie tajnego więzienia CIA litewscy zarówno ówczesny prezydent Valdas Adamkus, jak też ówczesny premier Algirdas Brazauskas kategorycznie zaprzeczyli tym informacjom. Również obecna prezydent Dalia Grybauskaitė wcześniej twierdziła, że nic nie wie o tajnych więzieniach. W tym tygodniu Dalia Grybauskaitė podczas konferencji prasowej powiedziała, że ma jednak "pośrednie podejrzenia", a "Zachód nie wątpi w to", że na Litwie były tajne więzienia, w których były przetrzymywani terroryści z Al.-Kaidy.
Prezydent Grybauskaitė powiedziała też, że jeżeli podejrzenia te potwierdzą się, to Litwa będzie musiała wziąć za to odpowiedzialność i przeprosić społeczność międzynarodową.
Artur Jakubowski