Już niedługo festiwal "Rozdroże 2001",
Tegoroczna, ósma edycja festiwalu Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "Rozdroże 2001", która odbywać się będzie od 3 listopada do 8 grudnia, poświęcona jest teatrowi i tańcowi nowoczesnemu.
31.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Festiwal otworzą występy teatru "OM-2", jednego z najciekawszych teatrów eksperymentalnych z Tokio. W dniach 3 i 4 listopada w Sali Laboratorium warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej zespół przedstawi spektakl pt. "to all those who are going to die, someday".
Teatr "OM-2" istnieje od 1980 roku, a jego założycielem i twórcą spektakli jest reżyser Shigeo Makabe. Zespół działa na granicy teatru i performance'u, wykorzystuje też techniki multimedialne. "OM-2" występował m.in. w Nowym Jorku, Singapurze, Francji i Szwajcarii.
Tematem spektaklu "to all those who are going to die, someday" jest, jak zapowiada kurator festiwalu Janusz Marek, wyobcowanie jednostki we współczesnym społeczeństwie. W Warszawie zespół zaprezentuje uproszczoną wersję przedstawienia (bez rozbudowanej warstwy multimedialnej). Działaniom aktorów towarzyszyć będą projekcje wideo.
9 i 10 listopada japoński tancerz butoh - Ko Murobushi - zaprezentuje na deskach Teatru Małego spektakl "Edge 01". Murobushi, uważany za jednego z najwybitniejszych wykonawców butoh, ostatnio występuje głównie solo. Artysta na zaproszenie UNESCO przygotował spektakl, który uświetnił obchody 40-lecia tej organizacji. "Edge 01" to najnowsze przedstawienie Murobushiego, który poprowadzi w Warszawie także trzydniowe warsztaty tańca nowoczesnego.
W dniach 19-20 listopada odbędzie się w CSW premiera spektaklu tańca młodej japońskiej tancerki, Miho Iwata, pt. "utsusemi". Artystka, która od lat mieszka w Polsce, uprawia solowy taniec inspirowany butoh.
Dzień później zaprezentuje się "Studium Teatralne" - grupa skupiająca młodych artystów, pracujących pod kierownictwem Piotra Borowskiego, który przez siedem lat był asystentem Jerzego Grotowskiego. W siedzibie teatru na warszawskiej Pradze będzie można zobaczyć dwa spektakle: "Północ" oraz premierowe przedstawienie "Człowiek".
29 i 30 listopada w CSW teatr "Komuna Otwock" przedstawi premierę spektaklu "Design". Działająca od 1989 roku grupa kreuje przedstawienia, które łączą w sobie ruch, muzykę i projekcje wideo.
1 grudnia zaprezentuje się natomiast "Akademia Ruchu". Podczas "Rozdroża" pokazane zostaną dwa przedstawienia tej grupy - "Jutro" i "Wczoraj".
3 grudnia w CSW odbędzie się premiera multimedialnego spektaklu "Plik 01" w wykonaniu teatru "Made.inc". Ta grupa działa od kilku miesięcy, skupiając artystów z różnych dziedzin sztuki. Jej założycielami są tancerka i choreografka Edyta Kozak oraz artysta plastyk Mirosław Kowalczyk. "Plik 01" łączy taniec z projekcją wideo. Przedstawienie dotyczy wzajemnych relacji między człowiekiem a techniką, a każda prezentacja jest inna - poprzedza ją losowanie kolejności tworzących spektakl części.
4 i 5 grudnia Teatr "Academia" pokaże premierowy spektakl "Równia". Działalność teatru, skupiającego artystów z kręgu warszawskiej ASP, obejmuje tworzenie i prezentację spektakli plastycznych, pokazy performance i organizację wystaw. W łączących narrację wizualną z muzyką, ruchem i tańcem aktorzy nie używają słów, posługują się wyłącznie gestem i ruchem.
Na zakończenie festiwalu, 6 i 7 grudnia, zaprezentuje się Lothe Lachmann Videoteatr Poza ze spektaklem "Ka ba ba kai". Założony w 1985 roku przez aktorkę Jolantę Lothe oraz poetę, eseistę i tłumacza Piotra Lachmana teatr przygotował dotychczas spektakle oparte m.in. na tekstach Tadeusza Różewicza, Hanny Krall, Eurypidesa oraz staroegipskiej "Księgi umarłych".
Tegorocznej edycji "Rozdroża" towarzyszyć będzie specjalny numer "Dialogu" poświęcony teatrowi japońskiemu. (mk)