Już niebawem stołeczne muzea czeka prawdziwe oblężenie
Wielkimi krokami zbliża się ósma już edycja Nocy Muzeów, która odbędzie się w Warszawie 14 maja. Swój udział zgłosiło ponad 200 placówek - to rekordowa liczba instytucji uczestniczących w tej akcji. Rozstrzygnięto także konkurs na plakat promujący wydarzenie.
Po raz pierwszy do akcji przystąpiły Muzeum Legii, Muzeum TVP czy Muzeum Neonów. Na 14 maja zaplanowane jest także otwarcie Parku Odkrywców w Centrum Nauki Kopernik. Rok 2011 ogłoszony został Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Tegoroczne atrakcje będą więc nawiązywać do 100. rocznicy otrzymania Nagrody Nobla przez polską naukowiec. Z tej okazji w dawnym domu noblistki (teraz jest tam muzeum) przy ul. Freta, planowane są szczególne atrakcje. Akcja szczególny nacisk kładzie oczywiście na muzea, których zgłosiło się w tym roku 54. Chęć uczestnictwa zgłosiły też różnorodne placówki kulturalne oraz instytucje, które w swojej działalności nie mają nic wspólnego z muzealnictwem.
Podczas Nocy Muzeów, do woli można będzie zwiedzać galerie, stowarzyszenia twórcze, archiwa, kawiarnie muzyczne, instytuty kulturalne i historyczne, a także kościoły i świątynie. Biuro Promocji Miasta przygotowuje przewodnik, w którym będą opisane wszystkie placówki, które biorą udział w Nocy Muzeów, z mapą i informacją o komunikacji. Skala przedsięwzięcia, przygotowywanego przez Miasto st. Warszawę jest mocnym atutem Warszawy w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy.
Polecamy internetowe wydanie: www.warszawa.naszemiasto.pl