Już 9 metrów na Dunaju. Wzrasta poziom wód w Dunaju
W Bratysławie poziom wód w Dunaju nadal wzrasta. W poniedziałek w południe przekroczył 9 m, podczas gdy rekord wynosi ponad 10 m. Od rana na całym zachodzie Słowacji oraz w stolicy padają deszcze, jednak ich intensywność jest mniejsza niż w weekend.
Meteorolodzy ostrzegają, że opady deszczu w połączeniu z nasyceniem gleby i niskimi temperaturami, które ograniczają parowanie, mogą spowodować ponowny wzrost poziomu wody tam, gdzie sytuacja się już uspokoiła. W regionach Małych Karpat, Zahoria i Myjavy, po wczorajszych maksymalnych wartościach, poziom wody w większości potoków spada, ale z uwagi na ilość opadów sytuacja jest poważna.
Według ekspertów fala kulminacyjna na Dunaju spodziewana jest we wtorek rano. Poziom wody w Dunaju w Bratysławie w dużej mierze zależy od przepływów na jej austriackim odcinku. Wiadomości z Wiednia są niepokojące; rzeka ma przepływ niewiele mniejszy niż podczas katastrofalnej powodzi w 2013 r. O godz. 12 w południe wynosił 9 m 18 cm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbiorniki retencyjne rozwiążą problem? Ekspert: nie można tworzyć iluzji
W stolicy Słowacji trwają prace nad montażem specjalnych barier, które mają chronić dzielnice położone blisko rzeki. Zamknięta została około 20-kilometrowa droga prowadząca od dzielnicy Devinska Nova Ves do centrum miasta. Mieszkańcy domów położonych wzdłuż ulic w pobliżu Morawy, a później Dunaju, zostali ostrzeżeni o możliwej ewakuacji.
Nieprzejezdne są również drogi na zachodzie kraju. Jedno z przejść granicznych między Czechami a Słowacją zostało zamknięte.