Trwa ładowanie...

Już 2,5 tys. poznaniaków skorzystało z bezpłatnych porad prawnych

• Od 1 stycznia w Poznaniu działają aż 22 punkty, w których można uzyskać bezpłatną pomoc prawną • Jak dotąd z tej możliwości skorzystało 2,5 tys. osób • Przychodzący najczęściej proszą o pomoc w sprawie prawa pracy, spadku lub podpisania niekorzystnej umowy
Share
Już 2,5 tys. poznaniaków skorzystało z bezpłatnych porad prawnych
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d2z8hpf

1 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać w Polsce ustawa gwarantująca najuboższym obywatelom dostęp do bezpłatnych usług prawnych. Dotyczy to jednak wyłącznie osób mających mniej niż 26 lat, więcej niż 65, a także tych, które korzystają z pomocy społecznej lub posiadają Kartę Rodziny Dużej.

W całym kraju powstało aż 1,5 tysiąca punktów, w których można uzyskać fachową pomoc od wykwalifikowanego adwokata lub radcy prawnego. W Poznaniu takich punktów jest aż 22 - połowę z nich prowadzą Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Okręgowa Rada Adwokacka, a drugą połowę organizacje pozarządowe. Właśnie podsumowano pierwszy kwartał funkcjonowania punktów.

- Łącznie we wszystkich 22 punktach udzielono pomocy ok. 2,5 tys. osobom, z których prawie 2 tysiące stanowiły osoby powyżej 65. roku życia. Drugą najliczniejszą grupą były osoby, które nie ukończyły 26 lat. Było ich 267 - mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta.

d2z8hpf

Nie wszyscy jednak wiedzą, że z bezpłatnych porad prawnych mogą skorzystać tylko osoby spełniające określone kryteria. Nie są jednak odsyłani z kwitkiem.

- Zazwyczaj mówię takim osobom, aby zaczekały na koniec mojego dyżuru. Wtedy, jeśli nie ma więcej zainteresowanych, przyjmuję je i staram się pomóc lub informuję, że w Okręgowej Izbie Radców Prawnych są też osobne dyżury, gdzie każdy może otrzymać bezpłatną pomoc prawną - mówi Urszula Budzińska, jeden z radców prawnych.

A z jakimi problemami zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy? Przeważają sprawy dotyczące prawa cywilnego.

- Starsze osoby zazwyczaj proszą o pomoc w kwestiach związanych ze sprawami spadkowymi. Młodsi częściej mają problemy z prawem pracy, umowami, które podpisali, albo z wyegzekwowaniem należności - opowiada Budzińska. - Zdarzają się też kobiety przychodzące czasem z dziećmi i mające pytania dotyczące alimentów, rozwodu, podziału majątku itd. - dodaje.

d2z8hpf

Mimo 2,5 tys. udzielonych porad, w punktach cały czas nie ma kolejek. Szacuje się, że dyżurujący radcy prawni i adwokaci są w stanie przyjąć nawet drugie tyle petentów. Nadal jednak wiele osób nie wie o możliwości skorzystania z pomocy prawnej bez żadnych opłat.

Listę punktów, gdzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Poznania: http://www.poznan.pl/pomocprawna.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2z8hpf

Podziel się opinią

Share
d2z8hpf
d2z8hpf
Więcej tematów