Trwa ładowanie...
d4axxgc
31-08-2008 10:10

Jutro nowy rok szkolny - ostatni przed zmianami

W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Będzie to ostatni rok przed planowaną przez rząd reformą oświaty. Ten rok szkolny będzie, jak planuje rząd, ostatnim, w którym do pierwszych klas podstawówek obowiązkowo pójdą tylko siedmiolatki. Od września 2009 r. ma się rozpocząć stopniowe posyłanie do szkół dzieci sześcioletnich.

d4axxgc
d4axxgc

W tym roku pięciolatki mają przejść testy sprawdzające, które z nich nadają się do pójścia do szkoły już w przyszłym roku.

W przyszłym roku ma się też zacząć zmiana podstaw programowych ze wszystkich przedmiotów. Opracowano nowe podstawy, które, jak zapewnia MEN, zawierają mniej treści encyklopedyczych i są unowocześnione. Np. lista lektur do omówienia obowiązkowo na lekcjach języka polskiego zostanie skrócona. Od września 2009 r. nauczyciel będzie mógł swobodniej decydować, które konkretnie utwory omówić. W programie znajdzie się też fantastyka i powieści detektywistyczne. Lektur przerobionych w gimnazjum nie trzeba będzie powtarzać w szkole ponadgimnazjalnej.

Na idei ciągłości programu opiera się zresztą propozycja podstaw programowych ze wszystkich przedmiotów. Raz omówiony w gimnazjum materiał nie będzie powtarzany na wyższym poziomie edukacji.

Zmiany nie ominą też podstawy programowej z wychowania fizycznego. MEN planuje, że od września 2009 r. uczniowie będą mieli część zajęć wspólnych - takich samych dla każdego, a resztę szkoła musi zorganizować w zależności od upodobań poszczególnych uczniów, dając im do wyboru nie tylko tradycyjne sporty zespołowe, ale też np. taniec lub turystykę. Wszystko po to, aby zachęcić uczniów do aktywności fizycznej.

d4axxgc

Centralna inauguracja roku szkolnego z udziałem premiera odbędzie się w Szkole Podstawowej w Przodkowie w województwie pomorskim. Premier otworzy tam m.in. boisko szkolne, zbudowane w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012".

Jak będzie wyglądał ten rok szkolny?

Przerwy świąteczne w nauce młodzież będzie miała na Boże Narodzenie - zimowa przerwa świąteczna będzie trwała od 22 do 31 grudnia - oraz na Wielkanoc - wiosenna przerwa wypada w tym roku w dniach 9-14 kwietnia.

Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach: 19 stycznia - 1 lutego w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim; 26 stycznia - 8 lutego w woj.: podlaskim, łódzkim i śląskim; 2 - 15 lutego w woj.: lubelskim, podkarpackim, pomorskim i warmińsko-mazurskim; oraz 16 lutego - 1 marca w woj.: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Oprócz tego nauka nie odbywa się w święta państwowe. Dniami wolnym od nauki mogą być także - po odpracowaniu zajęć w sobotę - poniedziałek 10 listopada i piątek 2 stycznia.

d4axxgc

Sprawdzian dla szóstoklasistów będzie 2 kwietnia, a egzamin gimnazjalny w dniach: 22 kwietnia (część humanistyczna), 23 kwietnia (część matematyczno-przyrodnicza), 24 kwietnia (język obcy nowożytny).

Dodatkowy termin sprawdzianu dla szóstoklasistów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do niego w kwietniu, wyznaczono na 3 czerwca.

Matury odbędą się w maju. Szczegółowych terminów Centralna Komisja Egzaminacyjna jeszcze nie podała.

Rok szkolny zakończy się 19 czerwca. Maturzyści zakończą rok szkolny 24 kwietnia.

d4axxgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4axxgc
Więcej tematów