Trwa ładowanie...
23-11-2004 16:20

Juszczenko złożył przysięgę prezydencką

Lider ukraińskiej opozycji Wiktor Juszczenko
ogłosił się prezydentem kraju. Gdy sesja parlamentu
była już zamknięta, złożył uroczystą przysięgę. Później jednak
zapowiedział "powrót na drogę legalizmu". Jego przysięgę uznał za
nielegalną przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

Juszczenko złożył przysięgę prezydenckąŹródło: AFP
d1k2uch
d1k2uch

Pod parlamentem w Kijowie manifestowały w ciągu dnia tysiące zwolenników lidera opozycji. Juszczenko apelował do "milicji, wojska i straży granicznej", by nie występowały przeciwko demonstrantom. Wieczorem tłum ruszył pod siedzibę prezydenta.

Uważa, że wygrał

Juszczenko uważa się za zwycięzcę niedzielnych wyborów. Powołuje się na swój zdecydowany triumf w badaniach exit-polls (wygrał 54:43). Oficjalnym zwycięzcą wyborów jest jednak premier Wiktor Janukowycz. Opozycja uważa te wyniki za efekt masowego fałszerstwa.

d1k2uch

Fałszerstwa Centralnej Komisji Wyborczej tylko opóźniły ogłoszenie prawdziwego wyboru narodu. Ten wybór ogłoszono dziś w parlamencie. Złożyłem przysięgę na Biblię zgodnie z konstytucją Ukrainy i procedurą obowiązującą w naszym kraju - powiedział Juszczenko.

Żadnej inauguracji (prezydenta) nie było. Była uliczna demokracja w murach parlamentu - ripostował Łytwyn. Nie wolno podburzać narodu - dodał.

Tymoszenko chce wyborów

Jedna z liderek opozycji Julia Tymoszenko opowiedziała się w parlamencie za rozwiązaniem Rady Najwyższej i rozpisaniem nowych wyborów parlamentarnych.

W czasie debaty parlamentarnej Juszczenko zwrócił się do Sądu Najwyższego o unieważnienie wyniku niedzielnych wyborów prezydenckich w części obwodów, gdzie - jak twierdzi - sfałszowano ponad 1,5 mln głosów. Wymienił przy tym obwody doniecki, charkowski, ługański, odeski, mikołajowski i sumski. Jeżeliby odjąć te wyniki, Juszczenko byłby zwycięzcą wyborów.

d1k2uch

Nadzwyczajna sesja parlamentu zakończyła się fiaskiem, gdyż zabrakło kworum. W posiedzeniu wzięło udział jedynie 191 deputowanych. Zabrakło posłów frakcji prezydenckich i komunistów. W 450-osobowym parlamencie Ukrainy do podejmowania wiążących decyzji konieczna jest większość 226 głosów.

Ukraińskie wiece

Także na zachodzie Ukrainy trwają wielotysięczne wiece. W położonych na południowym zachodzie Czerniowcach w wiecu protestacyjnym bierze udział ponad 10 tys. osób. Zwolennicy opozycji wiecują także w Żytomierzu i w położonych na północnym wschodzie Sumach.

Odchodzący prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zapewnił w rozmowie telefonicznej premiera Holandii Jana Petera Balkenende, że władze ukraińskie nie mogą wpływać na rezultat głosowania w wyborach prezydenckich. Holandia przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej.

d1k2uch

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zwolennicy obu kandydatów w wyborach prezydenckich na Ukrainie powinni działać w ramach prawa. Uznał za "niedopuszczalne" krytyczne uwagi Unii i OBWE w sprawie tych wyborów w chwili, gdy, jak powiedział, "nie ma jeszcze oficjalnych wyników głosowania".

Gorbaczow komentuje

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uważa, że w celu zachowania stabilizacji kraju i wykluczenia wpływów na Ukrainę z zewnątrz Wiktor Janukowycz powinien wziąć przykład z prezydenta USA George'a W. Busha, który zaraz po zwycięstwie w listopadowych wyborach zwrócił się do zwolenników swego konkurenta Johna Kerry'ego o wsparcie.

Komisja Europejska za pośrednictwem swej rzeczniczki Francoise le Bail zakomunikowała we wtorek, że nie komentuje wyborów na Ukrainie, gdyż nie wie, jaki jest ostateczny ich rezultat.

d1k2uch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k2uch
Więcej tematów