Juszczenko: uznać Wielki Głód za ludobójstwo na Ukraińcach
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko
zaapelował do przywódców innych krajów o uznanie głodu na
Ukrainie w latach 1932-33 (tzw. Wielkiego Głodu) za zaplanowane
ludobójstwo na Ukraińcach.
Juszczenko wystosował taki apel na otwarciu w Kijowie wystawy poświęconej tragicznym wydarzeniom w na początku lat 30. minionego wieku, które spowodowały śmierć do 7 mln ludzi. W piątek na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu i represji politycznych.
Juszczenko zwrócił się do Ukraińców z prośbą, by w każdym domu dla uczczenia pamięci ofiar głodu zapłonęła w piątek świeczka. W wielu miejscach odbywają się mityngi poświęcone pamięci ofiar głodu i represji politycznych. Parlament ukraiński orzekł w roku 2003, że Wielki Głód był aktem ludobójstwa wobec narodu ukraińskiego.
W okresie istnienia ZSRR przez Ukrainę przetoczyły się aż trzy fale głodu - tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej. Najtragiczniejszy w skutkach był jednak głód w latach 30. (w szczytowym momencie umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie, notowano wiele przypadków kanibalizmu).
Ukraińscy historycy twierdzą, że komunistyczna Moskwa wywołała głód sztucznie w celu złamania oporu wieśniaków, którzy sprzeciwiali się kolektywizacji. Działania te doprowadziły do likwidacji chłopstwa jako grupy społecznej.