Trwa ładowanie...
d3y4qjl
15-06-2007 13:35

Jurek: popieramy "pierwiastek", ale chcemy zmian w traktacie UE

Lider Prawicy Rzeczypospolitej (PR) Marek
Jurek zadeklarował w Sejmie, że jego koło poselskie
popiera stanowisko rządu w sprawie zmiany systemu głosowania w
Radzie UE. Domaga się jednak zapisania w nowym traktacie
europejskim odniesienia do wartości chrześcijańskich.

d3y4qjl
d3y4qjl

Prawica Rzeczypospolitej zdecydowanie popiera starania o obronę pozycji Polski w Unii Europejskiej - oświadczył Jurek w sejmowej debacie nad informacją rządu o stanowisku Polski przed przyszłotygodniowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.

Jak podkreślił, propozycja Polski w sprawie systemu pierwiastkowego to kompromis, bowiem prawem obowiązującym dziś w UE jest traktat z Nicei, który Polsce daje znacznie silniejszą pozycję w Radzie UE, niż to wynika z zapisów eurokonstytucji.

Za każdym razem, kiedy rząd będzie podejmował działania w obronie praw i interesów Polski, będziemy te działania wspierać - zadeklarował.

Jurek zaapelował przy tym do rządu Jarosława Kaczyńskiego, by walczył o zapisanie w nowym traktacie unijnym odniesienia do wartości chrześcijańskich. W ocenie lidera PR, brak tego zapisu w podpisanej w marcu Deklaracji Berlińskiej to wyraz ustępstwa wobec szalejącej w Europie "chrystofobii". To ustępstwo nie może się już powtórzyć - podkreślił.

d3y4qjl

Jak dodał, chrześcijańskie wartości to najsilniejszy zwornik, który łączy narody Europy.

Z kolei Gabriela Masłowska z Ruchu Ludowo-Narodowego (RLN) powiedziała, że jej koło domaga się, aby w dokumencie, który zastąpi Traktat Konstytucyjny UE zamieścić zapis zabezpieczający Polskę przed roszczeniami Niemców wysiedlonych z zachodnich ziem.

Jak powiedziała Masłowska, RLN złożył w tej sprawie projekt uchwały. Głosi on, rząd jest zobowiązany do włączenia do traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy lub traktatu zmieniającego, roszczeń odszkodowawczych wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych ze strony niemieckiej.

Masłowska apelowała o poważne potraktowanie tej propozycji. Według niej, wraz z przystąpieniem Polski do UE ze strony niemieckiej nasiliły się żądania i roszczenia odszkodowawcze wobec Polski. Dlatego też - jej zdaniem - negocjacje nad dokumentem mającym zastąpić eurokonstytucję odrzuconą w referendach przez Francuzów i Holendrów to historyczny moment, aby sprawę roszczeń niemieckich zamknąć na zawsze.

d3y4qjl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4qjl
Więcej tematów