ycipk-x4grs3

Junes Abujakub sprawcą zamachu w Barcelonie. Poszukiwania rozszerzono na całą Europę

Hiszpańscy śledczy są przekonani, że poszukiwany przez policję 23-letni Junes Abujakub był kierowcą furgonetki. Wjechał nią w ludzi, a następnie zbiegł - poinformował w poniedziałek przedstawiciel autonomicznego rządu Katalonii. Mężczyzna jest poszukiwany w całej Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do zamachu doszło na promenadzie La Rambla w Barcelonie
Do zamachu doszło na promenadzie La Rambla w Barcelonie (WP.PL, Fot: Karolina Pietrzak)
ycipk-x4grs3

- Ta osoba nie jest już tylko poszukiwana w Katalonii, lecz we wszystkich krajach europejskich – oświadczył szef katalońskiego MSW Joaquim Forn. W niedzielę władze nie wykluczały, że Abujakub mógł przedostać się do Francji.

Równocześnie katalońska policja napisała na Twitterze, że sprawca zamachu na La Rambli, w którym zginęło 14 osób, został zidentyfikowany. Nie podała jego nazwiska.

Zamach terrorystyczny w Barcelonie

ycipk-x4grs3

Mieszkający w miejscowości Ripoll Marokańczyk to jedyny pozostający na wolności członek 12-osobowej komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za ubiegłotygodniowe zamachy.

Czterech pozostałych członków siatki przebywa w areszcie, a pięciu zostało zastrzelonych w nadmorskiej miejscowości Cambrils, gdzie w nocy z czwartku na piątku doszło do drugiego ataku. Dwaj następni terroryści mogli zginąć w środowym wybuchu w miejscowości Alcanar, gdzie przygotowywali się do zamachów.

ycipk-x4grs3

Zamachy w Hiszpanii

W zamachu z 17 sierpnia na promenadzie La Rambla w Barcelonie oraz w piątkowym ataku w Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od Barcelony, zginęło łącznie 15 osób, a ponad 130 zostało rannych.

Według policji 12-osobowa grupa planowała "jeden zamach lub kilka ataków" bombowych w Barcelonie. Terroryści dysponowali 120 butlami z butanem, które policja znalazła w domu w Alcanar, ok. 200 km na południowy zachód od stolicy Katalonii. W tym domu, który był bazą terrorystów, wykryto też ślady TATP, czyli materiałów wybuchowych wykorzystywanych przez dżihadystów.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-x4grs3

ycipk-x4grs3
ycipk-x4grs3