Trwa ładowanie...
d403yms
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Juncker: Polska będzie musiała wykonać podjęte decyzje UE ws. uchodźców

Polska, tak jak pozostałe kraje UE, będzie musiała wykonać podjęte decyzje UE w sprawie podziału uchodźców - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Powtórzył, że nie zgadza się z tymi, którzy łączą sprawę migracji z terroryzmem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (AFP, Fot: Filippo Monteforte)
d403yms

W trakcie zorganizowanej w Brukseli debaty "Dialog obywatelski" Juncker przyznał, że słyszał, iż pewni polscy politycy, "jeszcze zanim zostali ministrami" nowego rządu, sygnalizowali możliwość odejścia od decyzji w sprawie podziału uchodźców, na które zgodzili się ich poprzednicy.

- Musimy poczekać, aż nowy rząd zacznie prace i będziemy z nim dyskutować na ten temat - powiedział Juncker, odpowiadając na pytania publiczności.

- Polska, tak jak inne kraje członkowskie, ma obowiązek wykonać decyzje, które zostały podjęte przez Radę UE - dodał.

d403yms

We wrześniu UE uzgodniła rozmieszczenie w ciągu dwóch lat 160 tysięcy uchodźców, którzy docierają do Włoch i Grecji. Polska ma przyjąć na początek ok. 7 tysięcy osób.

W minioną sobotę, dzień po zamachach w Paryżu, powołany na ministra ds. europejskich w rządzie PiS Konrad Szymański napisał w portalu "wPolityce.pl", że wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami łagodził reakcję, podkreślając jednak, że nasz kraj przyjmie uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa.

W trakcie środowej debaty w Brukseli Juncker kolejny raz podkreślił, że nie zgadza się z niektórymi szefami państw i rządów w UE, którzy wiążą ze sobą problem migracji i terroryzmu.

- Ci, którzy zorganizowali i przeprowadzili te barbarzyńskie akty terroru, są tymi samymi, przed którymi uciekają uchodźcy. Odrzucam wiązanie problemów terroryzmu i uchodźców. Nie ma potrzeby, by iść tą ścieżką - powiedział Juncker.

d403yms

- Odrzucam takie argumenty niektórych szefów państw i rządów w Europie. Ale oczywiście takie argumenty są i jest to tym bardziej poważne. Rozmawiam z szefami państw i rządów w Europie Środkowej i Wschodniej, którzy mają inne spojrzenie na tę rzeczywistość - dodał.

Juncker ocenił, że Państwo Islamskie, odpowiedzialne za zamachy w Paryżu, to "wróg numer 1 dla Europy". "Dlatego musimy zmobilizować wszystkie dostępne środki, by położyć kres terrorowi" - powiedział.

Zdaniem szefa KE, w dziedzinie walki z terroryzmem i Państwem Islamskim UE powinna współpracować zarówno z USA, jak i z Rosją. - Duże kraje, jak Stany Zjednoczone, Rosja, państwa europejskie muszą współpracować w walce z Państwem Islamskim - powiedział.

- Nie ma architektury bezpieczeństwa w Europie bez Rosji - powiedział. Jak dodał, nałożenie na Rosję sankcji w związku z aneksją Krymu i konfliktem na wschodniej Ukrainie "nie uniemożliwia nam współpracy z Rosją na innym polu".

Z Brukseli Anna Widzyk

d403yms

Podziel się opinią

Share

d403yms

d403yms
Więcej tematów