Juliusz Słowacki trafi na banknoty
23 września zostanie wyemitowany dwudziestozłotowy banknot z podobizną Juliusza Słowackiego - informuje tvp.info. Po Janie Pawle II i Józefie Piłsudskim, to kolejny wielki Polak na kolekcjonerskich banknotach NBP.
13.08.2009 12:08
W tym roku mija 200 lat od narodzin Juliusza Słowackiego i 160 lat od jego śmierci, a sejm ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski postanowił uczcić wieszcza w sposób naprawdę wyjątkowy i wyemitować trzeci w historii Polski banknot kolekcjonerski.
Dwudziestozłotówkę z Juliuszem Słowackim będzie można kupić od 23 września. Banknot zostanie wyemitowany w nakładzie 80 tys. egzemplarzy i zapewne natychmiast znajdzie nabywców. Kiedy w ubiegłym roku ukazała się „dziesiątka” z Józefem Piłsudskim, zniknęła z rynku w ciągu kilku dni. W tym roku, według numizmatyków, może być podobnie, na co zresztą liczy NBP.
Na przedniej stronie banknotu widnieje popiersie Juliusza Słowackiego oraz widok dworku w Krzemieńcu na Ukrainie, w którym urodził się poeta. Na odwrocie zamieszczono reprodukcję fragmentu autografu wiersza „Uspokojenie”. Po lewej umieszczono wizerunek kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie i sylwetki lecących żurawi. Autorami projektu banknotu są Maciej Kopecki (naczelny grafik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) i Przemysław Krajewski, artysta rytownik PWPW.
Dwudziestozłotówka ze Słowackim jest już trzecim banknotem kolekcjonerskim wydanym przez NBP. Pierwszym Polakiem uhonorowanym w ten sposób był Jan Paweł II. Pięćdziesięciozłotowy banknot z Ojcem Świętym wyemitowano 6 października 2006 r. w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W dwa lata później na banknocie znalazł się Józef Piłsudski. Pretekstem do uczczenia Marszałka była 90 rocznica odzyskania niepodległości. Obydwa niemal zupełnie zniknęły już z rynku. Obecnie można je kupić w sklepach numizmatycznych lub na akcjach internetowych. Pierwszy mimo ogromnego nakładu – 2 mln sztuk - wciąż jest w cenie. „Dziesiątka” z Piłsudskim, wyemitowana w nakładzie 80 tys. egzemplarzy osiąga cenę 45-65 zł.
Rafał Pasztelański